Ракетна артиљерија има важну улогу у ватреној подршци јединицама Копнене војске, а модуларни „Огањ“ намењен је за, како се наводи, неутралисање живе силе, борбених средстава, командних места, база, складишта, аеродрома и свих лако оклопљених циљева коришћењем невођених и вођених ракета.
Прототип ЛРСВМ М18 „Огањ“ настао је модернизацијом самоходног вишецевног лансера ракета СВЛР „Огањ“ 128 мм М77, са оклопљеном панцирном кабином, која штити посаду од гелера и пушчане муниције.
Носилац развоја модуларног „Огња“ је Војнотехнички институт, систем интегратор-произвођач „Прва петолетка – Наменска“ Трстеник, а међу већим кооперантима Одбрамбене индустрије, који су учествовали у овом пројекту, јесу „Застава ТЕРВО“ и „ФАП Прибој“.
Овај модел, осим што има нови инерциони навигациони систем (ИНС) и што је добио бројне дигитализације и усавршавање система веза, обезбедио је оно што је у модерном ратовању, где се рачунају сваки минут и секунда, најважније — далеко већу брзину употребе.
За три минута испаљује ракете
Реч је о високо аутоматизованом оруђу које ће значајно унапредити способности артиљерије Војске Србије, пре свега великим скраћивањем припреме за отварање ватре.
Novi srpski „Oganj“ ispaljuje rakete za tri minuta
— Sputnik Србијa (@rs_sputnik) August 16, 2020
Izvor: Ministarstvo odbrane RS
👇👇👇 pic.twitter.com/MaGXPVQ8ry
Од тренутка издавања команде до спремности за дејство, модуларном „Огњу“ потребно је три минута, док је „Огњу“ М77 потребно знатно више.
Увођењем модернизованог „Огња“ у наоружање Војске Србије, ракетна артиљерија биће значајно ојачана имајући у виду да је то прво домаће артиљеријско оруђе које осим постојећих невођених ракета, укључујући и ракете домета 40 километара, које су већ развијене, и ракета домета 50 километара, може да гађа и вођеним ракетама.
У оквиру рада на развоју оруђа, интегрисани су и сви подсистеми за припрему, извршење и вођење ракете, као што је ракета АЛАС.
Средином јуна ове године у Центру за испитивање наоружања и војне опреме „Никинци“ из контејнера монтираног на лансеру модуларног „Огња“, премијерно је изведено лансирање програмски вођене ракете система АЛАС, као и гађање са ракетама „Град“, што представља основу за даље усавршавање.
У Војнотехничком институту развијају се и ракете „кошава 1“ и „кошава 2“, чиме ће се домет ракетне артиљерије ВС подићи на више од 50 километара и оне ће имати бојеве главе велике разорне моћи, способне да униште утврђене циљеве и значајне стационарне објекте.
Модернизацијом овог оруђа добијен је усавршени систем који поседује: аутоматску нишанску линију, оријентацију и навигацију, могућност коришћења различитих контејнера са различитом муницијом, скраћење времена припреме и отварања ватре, већу заштиту чланова посаде, могућност самосталне борбене мисије и спрегнут рад са универзалном покретном артиљеријском рачунарском станицом (УПАРС), наводи се у саопштењу Министарства одбране.
Прочитајте још: