Весић је навео да ће до краја ове недеље бити расписан тендер за извођење радова на изградњи и уређењу комплекса гробља, који ће се налазити у Блоку 51 на Новом Београду и који ће имати 839 гробних места, преноси Танјуг.
Пројекат подразумева изградњу саобраћајница, пешачких стаза, зелених површина, паркинга, пратећу комуналну инфраструктуру, административни објекат, као и центар за спаљивање анималног отпада.
Површина је 15.376 метара квадратних, а вредност радова је око 168 милиона динара, наводи Весић и додаје да ће у оквиру спољног уређења бити и 20 паркинг места, те да верује да ће читав комплекс допринети побољшању зоохигијене у главном граду.
„То је заиста један од комуналних проблема који у Београду постоји деценијама, потреба да се уради гробље кућних љубимаца је била све већа и захвалан сам Дирекцији за грађевинско земљиште који је носилац тог пројекта и нашој ветеринарској установи“, рекао је Весић новинарима. Директор ЈКП „Ветерина Београд“ Будимир Грубић је рекао да је изградња гробља за кућне љубимце „једна изузетна ствар“, која ће направити комунални ред, те да ће тај пројекат бити једна од основних зоохигијенских тековина града Београда.
„Први пут у историји Београда нико неће моћи да каже да нема где да смести кућног љубимца. Ово је једна изузетна ствар и направићемо комунални ред када је у питању сахрањивање кућних љубимаца“, поручио је Грубић.
Грубић је навео и да се зоохигијенска делатност Ветерине Београд односи на склањање лешева животиња са улица, као и да је у оквиру пет прихватилишта збринуто око 3.500 њих.
„Највеће прихватилиште је у Реснику, ту је 1.200 паса који немају где да се врате, који су покупљени са ауто-пута, испред установа... А остала прихватилишта су у Земуну, Ковилову, Падинској скели и Овчи. Ту је 24-часовно радно време“, каже Грубић.
Он је изнео податак и да је у задњих пет и по година стерилисано 25.500 паса и удомљено више од 3.500 паса у прихватилиштима.
На гробљу који ће се градити на Новом Београду предвиђена је могућност сахрањивања кућних љубимаца на више начина, а комплекс је подељен на три зоне, а предњу зону за коју је одређен административни објекат, чиниће ветеринарска амбуланта, сала за испраћаје и продавница за пратећу опрему.
Средња зона биће намењена појединачном и групном сахрањивању животиња, а у задњој зони ће бити смештен центар за спаљивање анималног отпада.
Парцела за розаријуме и колумбаријуме имаће 730 места, а за заједничко сахрањивање предвиђен је слободан простор покривен травом и биће смештен у дну комплекса.