00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Неко лаже: Трамп или Зеленски
06:54
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Сан о слободи“
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
Да ли је могућ НАТО без САД?
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Талас штрајкова запљуснуо Белорусију

© Sputnik / Sputnik / Уђи у базу фотографијаШтрајк радника Минске фабрике трактора
Штрајк радника Минске фабрике трактора - Sputnik Србија
Пратите нас
Већ од раних јутарњих сати почели су протести у Белорусији. Људи су одлучили да штрајкују како би исказали солидарност са онима који излазе на мирне протесте и који су повређени приликом грубих притварања, као и да покажу своје неслагање са резултатима председничких избора.

Спутњик вам даје преглед онога што се дешава у фабрикама у различитим регионима земље.

Гиганти у штрајку

Ујутро су становници Солигорска саопштили да су радници фабрике „Беларускалија“ (произвођач калијумовог минералног ђубрива) почели да штрајкују. Уместо да се спуштају у окна, рудари су се окупили у кругу предузећа. Према извештајима очевидаца, заустављени су сви рудници, а настале су потешкоће и у раду подружница овог предузећа.

Окупљање радника почело је и у компанији БелАЗ (Белоруска фабрика аутомобила). Радници фабрике изјавили су за Спутњик да је око 200-300 људи изашло да одлучи о штрајку, људи су хтели да разматрају ситуацију са руководством. Да би се одржао штрајк, према колективном уговору морају се поштовати одређене радње. Одлука о штрајку може се донети састанком свих радника тајним гласањем или синдикалном конференцијом на којој учествују представници радника из свих одељења. Касније се појавила информација да је људима запрећено да ће им бити одузета плата ако одбију да раде. Због тога су се радници БелАЗ-а вратили на своја радна места након састанка са руководством фабрике.

Штрајк су започели и радници Минске фабрике трактора. Генерални директор фабрике Виталиј Вовк састао се са активистима и рекао да неће мешати радницима који изражавају свој грађански став у виду одбијања да раде. Он је позвао окупљене да мирно пусте на посао оне, који су донели такву одлуку. Према најновијим подацима, у фабрици ради погон за склапање трактора, а готови производи се испоручују. Неки од штрајкача упутили су се у фабрику тракторских гума, где је данас стигао председник Александар Лукашенко да се састане са радницима.

Александар лукашенко на митингу - Sputnik Србија
Лукашенко о штрајку радника: Ко неће да ради, не мора, али нема понављања избора

Постоје и извештаји о немирима у предузећима МАЗ-а (Минска фабрика аутомобила), који су такође изашли на улице града, и предузећу „Атлант“. У подне су се генералном штрајку придружили и радници жлобинског Белоруског металуршког завода (БМЗ). Људи напуштају фабрички круг, придружују им се грађани. Штрајкачи су поставили јасне захтеве за премијера, министра индустрије, министра унутрашњих послова и генералног директора предузећа. Међу њима је оставка садашњег председника, одржавање нових избора са међународним посматрачима, ослобађање политичких затвореника и притворених током протеста.

© Sputnik / Viktor TolochkoРадници Минске фабрике трактора током штрајка
Талас штрајкова запљуснуо Белорусију - Sputnik Србија
Радници Минске фабрике трактора током штрајка

Раници „Гродно азота“ такође су саопштили да су изашли на митинг. Они су предложили да се штрајк започне још крајем прошле недеље.

Ни радници у нафтној индустрији нису остали равнодушни према ономе што се дешава у земљи. Ступили су у штрајк запослени новополотског „Нафтана“, једног од најважнијих белоруских предузећа.

Не штрајкују само предузећа

На штрајк се нису одлучили само радници фабрика, већ и представници других предузећа и организација. Тако се ујутро у близини зграде „Белтелерадиокомпаније“ окупило техничко особље које није спремно да настави са радом у тренутним условима.

Они захтевају да им руководство не брани да говоре истину о ономе што се дешава у земљи. Овај штрајк најављен је још у суботу, када су у фабрику на разговор са радницима дошле председавајућа Савета Републике Наталија Кочанова и портпаролка председника Наталија Ејсмонт. Многи грађани дошли су да подрже телевизијске раднике: међу њима је и представница заједничког штаба Светлане Тихановске, Марија Колесњикова.

© Sputnik / Viktor TolochkoПротест здравствених радника у Белорусији
Талас штрајкова запљуснуо Белорусију - Sputnik Србија
Протест здравствених радника у Белорусији

И радници телевизија ОНТ и СТВ, новинари БЕЛТА такође су саопштили да ће им се придружити, тражећи од руководства могућност да прате и акције опозиције. Они су се окупили око 11 сати ујутро испред зграде телелвизије у Минску. На друштвеним мрежама позвали су грађане да дођу и штрајкују заједно са њима. Према последњим информацијама, штрајкачи су испунили читав простор испред зграде телевизије, а људи настављају да им се придружују.

Испред зграде Белоруске државне телевизије БТК у Минску постављен је микрофон за којим говоре бивши и садашњи радници.

Придружују се и запослени у министарству

Запослени у белоруском Министарству спољних послова изашли су током ручка како би протестовали са празним листовима папира. Према њиховим речима, на њима ће највероватније бити одштампани налози за њихово отпуштање. Они не намеравају да сами пишу изјаве. Радници су се састали са министром спољних послова Владимиром Макејем како би разговарали о ситуацији, али он је одговорио да сте „ви владини службеници, положили сте заклетву“. 

© Sputnik / Viktor TolochkoЗапослени у Министарству спољних послова Белорусије на протесту са празним листовима папира
Талас штрајкова запљуснуо Белорусију - Sputnik Србија
Запослени у Министарству спољних послова Белорусије на протесту са празним листовима папира

Постоје и извештаји да белоруски научници и представници Националне академије наука планирају да организују штрајк. Према изјавама очевидаца, у понедељак су у акцији солидарности учествовали и поједини радници Националног аеродрома у Минску. Они се противе насиљу против демонстраната.  

Председничкиу избори у Белорусији одржани су 9. августа. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је са 80,08 одсто освојених гласова победио актуелни председник Александар Лукашенко. На другом месту је кандидат Светлана Тихановска.

Увече истог дана, грађани незадовољни организацијом и резултатима гласања изашли су на улице. Током протеста приведено је око седам хиљада демонстраната, а хоспитализовано неколико стотина људи, међу којима и припадници полиције.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала