Бранко Ђорђевски политиколог из Скопља сматра да је добро што су постигли овакав договор и што је избегнута ситуација да се уведе ново правило и институција такозваног ротирајућег премијера по националном кључу.
Нови састав владе – избегнута федерализација
„Да није било договора, могло би да дође до драстичне промене политичког система у Македонији. Увели би се нови етнички критеријуми у извршавању државних функција и то би био још један корак према путу етнизације државе, да не кажем федерализације“, каже наш саговорник.
Влада ће имати подршку само 62 посланика што је мало, односно, чини је прилично слабом и због тога ће се можда теже усвајати неки закони у парламенту. По мишљењу нашег саговорника, Албанци нису профитирали са министартсвима које су добли.
„Ресор спољних послова за Албанце јесте вид попуштања, али ове године и не видим неке спољнополитичке изазове. Договори са Грчком и Бугарском су потписани, земља је ушла у НАТО, остао је почетак преговарања са ЕУ који ће ионако бити дуг,“ сматра Ђорђевски.
Не зна се ко води парламент
Он каже и да се још не зна да ли ће парламент водити Албанац или Македонац, као и да ли ће Заев добити заменика из албанских редова.
Лидер СДСМ Зоран Заев у четвртак 13. августа добио је мандат за формирање нове владе у име странке која је добила највише мадата на варедним парментарним изборима.
На тим изборима који су одржани 15. јула, коалиција СДСМ „Можемо“ освојила је 46 мадата, а ВМРО-ДПМНЕ 44 у парламенту са 120 места. Највећа албанска партија, ДУИ, има 15 посланика, коалиција Алијанса за Албанце – Алтернатива 12, партија „Левица“ два, а Демократска партија Албанаца једног посланика. ДУИ је током кампање самостално наступао и тражио безусловно да добије место премијера.