„Претпоставимо да се у држави реализују обећања која је дала Светлана Тихановска. На пример: `Сматрам, да Белорусији није потребна Савезна Држава`. Могућ закључак би био губитак позиције на руском тржишту и моментални прелазак на цене нафте и гаса које важе за иностранство. Кооперација са Русијом чини више од 50 одсто бруто домаће производње, скоро половина те цифре би била отписана са нашег рачуна“, рекао је Бељски.
Рад приватних компанија
Већина белоруских приватних компанија ће наставити да ради на новим тржиштима, саопштио је помоћник председника државе Валериј Бељски.
„Штрајк као форму политичког протеста су изабрали радници државних компанија, којима се, према одлуци председника, пружа помоћ. Већина приватних компанија наставља рад, држећи се нових тржишта, која су изгубила конкуренте у периоду вируса корона“, изјавио је он.
Губитак посла
Бељски сматра да је пуна ангажованост становништва Белорусије подстакла грађане да не брину о томе да ће изгубити посао.
„Потпуна запосленост је увек била економски циљ председника и формирала је мишљење код грађана да ће увек бити посла. Добар или лош посао, није важно, важно је да ће га бити. Изгубљен је осећај да ћемо остати без средстава за живот“, наводи Бељски.
Протести
Више од 150 полицајаца је било рањено током протеста после председничких избора у Белорусији, саопштио је Бељски.
Протести су окупили најактивнији део друштва, али нема потребе да се процењује њихов број.
„Многи сада говоре: `Погледајте, на митинзима за промене је већина људи`. Када су били мирни протести и нико им се није супротставио према проценама демонстраната било је око 200.000 људи, што је три одсто (становништва Белорусије). Према информацијама званичника, на протестима је било 40.000 демонстраната“, наводи Бељски.
Прочитајте још: