„Земље ОПЕК плус не смеју да се заустављају на ономе што су постигле, потпуна имплементација споразума о смањењу производње нафте и даље је неопходна због сталне волатилности тржишта“, рекао је он и додао да „као никада пре морамо одговорно да приступамо имплементацији споразума и да држимо очи широм отворене“.
Министар енергетике је такође истакао да је светско тржиште нафте тренутно крхко и да постоје неизвесности и „црни лабудови“.
„Видимо како се тржиште тешко опоравља и многе неизвесности, које ометају враћање на показатеље глобалне економије и глобалне потрошње нафтних сировина из периодса пре кризе. Видимо да је тржиште данас још увек веома крхко и да нас чека још много неизвесности, а могући су и 'црни лабудови'“, рекао је министар.
Споразум о смањењу производње нафте земаља ОПЕК плус
Цене нафте пале су за више од 30 одсто почетком марта усред избијања пандемије вируса корона, раскидања споразума земаља ОПЕК плус и накнадне најаве Саудијске Арабије да ће повећати производњу нафте до 13 милиона барела дневно. Услови претходног уговора о смањењу производње истицали су крајем првог тромесечја, а од 1. априла сва ограничења производње су укинута.
Почетком маја ступио је на снагу нови споразум о смањењу производње нафте земаља ОПЕК плус усред пандемије вируса корона, нижих цена нафте и пада потражње нафте са више од 100 милиона барела дневно на 70-80 милиона барела дневно. Савез држава договорио се да смањи производњу за 9,7 милиона барела дневно у мају и јуну, а затим и у јулу.
Од августа, земље ОПЕК плус наставиле су да смањују производњу, али у мањем обиму – за 7,7 милиона барела дневно у периоду до краја године, а даље за 5,8 милиона до краја априла 2022. За основу је узет октобар 2018, осим за Русију и Саудијску Арабију, за које је показатељ био 11 милиона барела дневно, од чега, по аналогији, следи смањивање производње за 23, 18 и 14 одсто.
Прочитајте још: