„Сматрамо да је ово дестабилишућа мера са становишта међународне и регионалне безбедности. Несумњиво, појава новог америчког ракетног оружја у овом региону поново би изазвала опасан корак у трци у наоружању“, нагласила је Захарова.
Она је навела да се мора узети у обзир да би „такво оружје створило додатне ракетне ризике и за нашу територију, укључујући објекте од стратешког значаја, што би захтевало предузимање неопходних мера реаговања“.
Раније је специјални изасланик САД за контролу оружја Маршал Билингсли изјавио у интервјуу за јапански лист „Никеј“ да Сједињене Америчке Државе планирају да разговарају са бројним азијским земљама о начинима повећања мера заштите савезника услед растућих претњи из Кине, укључујући могућност размештања ракета средњег и кратког домета на копну.
Сједињене Америчке Државе повукле су се 2019. године из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, оптужујући Русију да га крши. Москва је демантовала такве оптужбе и била спремна да демонстрира ракету која је изазвала питања и разговарати о тој теми, али Сједињене Америчке Државе нису пошле у сусрет и повукле се из споразума једнострано. Министарство спољних послова Рсије изјавило је да Москва није против укључивања других земаља у расправу са Сједињеним Америчким Државама о питањима стратешке стабилности.