00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Беба и Лола „Београдски играчки центар“: Енергија међу људима је највећи покретач
16:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Пјаф“
16:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Како изгледа полувековно дружење са гитаром
17:00
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
Субвенције од 20.000 евра за кров над главом породицама са децом
17:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Парадокс америчких избора: Што је „успавани Џо“ агилнији, мање су му шансе

© AP Photo / Marcio Jose SanchezЏо Бајден
Џо Бајден - Sputnik Србија
Пратите нас
Америчке демократе су званичном номинацијом бившег потпредседника Џозефа Бајдена за противкандидата Доналду Трампу, практично означиле почетак финалног дела трке за новог председника САД. Питање је - које ће тактике изабрати републиканци и демократе да обезбеде победу?

Како за Спутњик каже асистент на Факултету политичких наука Милан Крстић, Бајденова номинација је дефинитивно моменат када ће се интензивирати кампање председничких кандидата. Међутим, то ће бити нешто другачије него што је био случај у претходним изборним циклусима јер ће већина кампањских активности бити рађена или онлајн, или са ограниченим, мањим бројем људи. У том смислу предстојећа кампања неће имати велики број масовних скупова, али ће суштина бити мање-више иста.

Бајден није агилан, ал то му увећава шансе на изборима

„За очекивати је да ће кандидаткиња демократа за потпредседницу Камала Харис узети веће учешће него што је то уобичајено за потпредседничког кандидата у кампањи, с обзиром на то да Џозеф Бајден није нарочито агилан и да је већи део кампање до сада водио из своје куће у Делаверу. Од ње очекујем да буде енергичнија и да заправо она буде та која ће улазити у вербалне окршаје са Доналдом Трампом, а не „успавани Џо“, како га сам председник назива. Верујем да су њена енергичност и дебатерске способности били међу разлозима из којих је и одабрана за потпредседничког кандидата, и на тај начин ће демократе покушати да компензују оне недостатке које има Џозеф Бајден“, напомиње Крстић који је и „уредник портала „америчкиизбори.рс“.

Бајденова активност је, наводи наш саговорник, важан фактор који утиче на подршку демократама.

„Због његове неубедљивости мислим да што је он активнији, то су мање шансе за демократе да евентуално привуку оне неопредељене бираче. Мислим да је њима заправо боља тактика да Бајден на овим изборима буде у другом плану, јер ако свакодневно буде у директној комуникацији и сукобљавањима са Трампом, имам утисак да ће оставити лошији утисак у односу на актуелног председника“, истиче Крстић.

Предност демократског кандидата није неупитна

Демократски канидат за шефа државе ће, међутим, морати да буде у директној комуникацији са Трампом у три председничке дебате које нас очекују ове јесени.

„Далеко од тога да је трка готова и да је извесно ко ће победити. Наиме, од тога што Бајден тренутно има предност на нивоу читавих Сједињених Држава много је важније то што тренутно има предност у кључним „колебљивим“ државама. У Америци се не гласа директно за председника већ за електорски колеџ, који касније формално бира председника, па је најважније ко ће победити у тим државама које нису унапред традиционално опредељене за републиканце или демократе, јер Трамп зна да не може да победи у Калифорнији или Њујорку, као што Бајден зна да не може да победи у највећем броју држава запада или државама попут Северне или Јужне Дакоте које су традиционално републиканске. Међутим, треба имати у виду да Бајденова тренутна предност у тим „колебљивим“ државама није неистопљива нити непромењива“, примећује Крстић.

Економија - Трампов кључ за победу

У осврту на последња истраживања која указују на то да се разлика у подршци коју бирачи пружају Бајдену и Трампу смањује, наш саговорник каже да до тога долази због побољшања економске ситуације у Америци.

„Незапосленост је у једном тренутку достигла око 15 посто, током кључног дела пандемије короне и „локдауна“ који је постојао у Америци овог пролећа, а сада се вратила на неких десет посто. Економија се покреће, а ако се економија покрене још брже то је шанса за Трампа да ту разлику анулира или макар да се потпуно приближи Бајдену“, оцењује Крстић.

Када је реч о томе како ће изгледати финиш кампање оба председничка кандидата и да ли ће у овој игри све бити дозвољено, Крстић каже да од републиканаца тек очекује неки велики удар на Камалу Харис.

„У последњих седам дана, од како је најављен њен избор, није било неких великих напада. Они су указивали на неке њене неконзистентности у заговарању неких законских предлога, на то да је често мењала мишљења, на то да је и сама нападала Бајдена током своје кампање у борби за номинацију демократа за председника, али нису директно ударали на њен лик и дело у неком суштинском смислу. Верујем да ће се то интензивирати јер ће она надаље бити више истакнута. Са друге стране, мислим да ће демократе наставити са актуелном кампањом која покушава да ово представи не као избор између демократе и републиканца, већ као референдум против Трампа“, наводи Крстић.

Тактика демократа - референдум против Трампа

Ако се погледа досадашња конвенција демократа, напомиње наш саговорник, види се да је велики број говорника који су позвани био управо из редова републиканаца.

„Ту је био некадашњи државни секретар Колин Пауел, затим бивши гувернер Охаја Џон Кејсик, као и супруга покојног републиканског сенатора, чувеног Џона Мекејна. То је покушај да се представи да су и они изворни, прави републиканци против Трампа и да се намаме сви они неопредељени, па и они који су у републиканском табору али ближе центру, да овог пута гласају за Бајдена“, закључује Милан Крстић за Спутњик.

Након номинације Бајден је путем Твитера послао поруку да је ово „највећа част у његовом животу“. Конвенција Демократске партије је због пандемије корона вируса одржана виртуелно, а приказани су снимци из сваке од америчких држава. Делегатима су се обратили Бајденова супруга Џил и бивши председници Бил Клинтон и Џими Картер.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала