Том Уредбом прописано је да се због спречавања ширења ковида 19, а нарочито масовног неовлашћеног преласка граничног прелаза, налаже привремено заузеће на земљишту у приватном или државном власништву уз границу са Северном Македонијом и Бугарском, наводи се у образложењу одлуке Министарства финансија за решење о привременом заузећу имовине кроз коју ограда пролази, објављено је на сајту министарства.
У Прешеву у локалној самоуправи Танјугу је речено да су радови на огради дугачкој 147 километара почели пре два месеца, да је она већ постављена на државној имовини, док је изградња на приватним парцелама и у шумама заустављена.
Они подсећају да је прву такву ограду 2015. подигла Мађарска, потом је направљена између Словеније и Хрватске а да је таква у плану и са Бугарском.
Председник општине Прешево Сћиприм Арифи рекао је за Танјуг да их је Влада Србије обавестила о изградњи жичане ограде непосредно пред почетак радова, пошто је, како додаје, подизање ограде део договора са Европском унијом за спречавање евентуалног таласа избеглица са истока.
Министарство финансија је да би ограда могла да прође кроз приватне и државне и општинске парцеле, по захтеву Републичке Дирекције за имовину 30. априла донело решење о привременом заузећу земљишта које, како је прецизирано, на снази може да буде најдуже три године.