Генерал је српским тенкистима пружио подршку уочи прве трке на „Тенковском биатлону“ и поручио им је да на предстојећем такмичењу, које ће трајати до 5. септембра, пруже свој максимум.
„Није велика штета или велика неправда ако се изгуби од бољих, али је велика штета да у тој борби не дамо све од себе. У сваком случају, наше учешће на оваквим спортским активностима, условно речено, војним, није прво. Ми знамо шта треба да радимо. Испред нас и око нас су много јачи по питању способности у оклопно механизованим саставима и јединицама, али и Србија заиста има чиме да се поноси, има шта да покаже, а у крајњој мери можемо да се надамо финалу", истакао је генерал Мојсиловић.
Начелник Генералштаба Војске Србије је напоменуо да су скоро све јединице и сви тимови који учествују на Међународним војним играма имали проблема због пандемије вируса корона и да су се сви борили на два колосека, а један од њих је, како је рекао, достићи одређен ниво способности зарад учешћа на овим активностима.
„Ја се заиста надам да ће ови момци који су овде дати све од себе, а сам успех по питању пласмана и награда неће зависити само од нас, него и других. Али, ја обећавам добру борбу“, нагласио је генерал Мојсиловић.
Начелник Генералштаба је од српских тенкиста добио на поклон и мајицу са грбом Србије и ћириличним натписом: „Војска Србије. Тенковски биатлон“, а претходно је са делегацијом Војске Србије присуствовао и свечаној церемонији отварања Међународног војно-техничког форума „Армија-2020“ у парку „Патриот“.
Тенкисти Војске Србије су раније данас имали прву индивидуалну трку на „Тенковском биатлону“, који се одржава у оквиру Међународних војних игара.
Србија је у групи са Кином, Азербејџаном и Белорусијом, а нашу земљу представљају четири најбоље посаде српских тенкиста — три такмичарске и једна резервна.
Припадници Војске Србије ће другу и трећу индивидуалну трку возити 29. и 30. августа, а у овој фази такмичења, постигнута времена све три посаде се сабирају и на основу тога се врши рангирање екипа. Најбоље пласиране екипе наставиће надметања у полуфиналним и финалној трци.
Иначе, „Тенковски биатлон“ се састоји из три фазе: индивидуалне трке, полуфиналне штафетне трке и финалне штафетне трке, а за титулу победника у финалу ће се надметати четири најбоље екипе.
Такмичење подразумева савлађивање полигона, на којем посаде тенкова имају задатак да за што краће време пређу стазу дужине око четири километара, савладају препреке и погоде циљеве тенковским топом, спрегнутим и противавионским митраљезом.
Ове године на „Тенковском биатлону“ учествује 16 земаља, подељених у две дивизије од по осам екипа. У првој дивизији су још Русија, Узбекистан, Киргизија и Казахстан.
Ово је седмо учешће припадника Војске Србије у дисциплини „Тенковски биатлон“, на којој су најбољи резултат остварили 2015. године, када су заузели треће место.
Финале „Тенковског биатлона“ одржаће се 5. септембра, када се и завршавају Међународне војне игре, на којима се надмеће 156 екипа из 32 земље у 30 војних дисциплина, на територији пет држава — Русије, Азербејџана, Јерменије, Белорусије и Узбекистана.
Прочитајте још: