Мас је истакао да Немачка сматра да се тренутно, најдуже примирје у источној Украјини од 2014, може искористити за „важне политичке сигнале“ и намерава да развија овај „позитивни импулс“.
„Прекид ватре, који траје дуже од четири недеље, најдужи је од 2014. године и ово је охрабрујући знак! Желимо то да развијамо. Зато ћу данас заједно са мојим колегом (Дмитријем) Кулебом, премијером (Денисом) Шмигаљем и председником (Владимиром) Зеленским, проценити како овај позитиван импулс може да се искористи за слање важних политичких сигнала“, објаснио је Мас, додавши да планира да се састане и са представницима специјалне проматрачке мисије ОЕБС-а.
Према његовим речима, Немачка и Украјина су већ „успеле да интензивирају билатералну сарадњу“ у борби против последица пандемије вируса корона. Немачка наставља да подржава „важне реформе у Украјини у областима правосуђа и борбе против корупције“, додао је он.
Ситуација у Донбасу
У Донбасу су 27. јула ступиле на снагу додатне мере за обезбеђивање примирја. Договор укључује забрану било које врсте ватре, распоређивање тешког наоружања, офанзивне и диверзионе акције, а предвиђа и дисциплинску одговорност за нарушавање споразума. Очекује се да ће примена мера обезбедити потпуни прекид ватре у Донбасу.
Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014.
Кијев не признаје ДНР и ЛНР и сматра територије ових двеју република окупираним, а устаничке снаге терористичким.
Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима у контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.