Постојећи радари такође су у стању да открију рој беспилотних летелица, али га виде као „облак“, док ће нови систем моћи да „види“ њихов број.
„Систем се развија у више верзија – за секторску и кружну контролу простора, са могућношћу детекције малих беспилотних летелица мале брзине, укључујући и оне у саставу роја. Број истовремено откривених објеката ограничен је само рачунарском снагом система“, додаје се у саопштењу.
Величина савремених летелица може бити и до неколико центиметара, тако да је прилично тешко открити такав минијатурни дрон, а посебно ако лети у групи са другим, већим беспилотним летелицама. Нови систем имаће могућност откривања таквих беспилотних летелица у роју и спречавања њиховог уласка у заштићени објекат.
„У савременом свету масовне употребе беспилотних летелица, стварање оваквог система контроле омогућиће обезбеђивање кључних инфраструктурних објеката од нерегистрованог упада у ваздушни простор у циљу индустријске шпијунаже или другог противправног деловања“, истакао је генерални директор компаније Кирил Макаров.
Овај систем могу да користе и државне и приватне структуре за заштиту објеката и има висок извозни потенцијал, сматрају у компанији.