Напад је, како је навео, извела група од 30 присталица либијске владе националног јединства (ПНС).
Према речима привременог повереника за Либију Истејта, који представља власти истока земље под контролом Халифе Хафтара, напад се догодио јутрос, а њега су претукли.
Он је истакао да постоји видео који потврђује да су амбасаду напале баш присталице ПНС.
⚡️⚡️⚡️Больше ада! В Минске в эти минуты сторонники ливийского Правительства нацсогласия (Триполи) совместно с некими ветеранами силовых структур пытаются захватить посольство Ливии, в котором находятся дипломаты альтернативного правительства Ливии, представляющие Бенгази. pic.twitter.com/bmEizJV4Nk
— Артем (@A_Yuzhakov) August 27, 2020
„Напали су амбасаду док смо ја и још један дипломата спавали.То је терористички напад на зграду амбасаде која се сматра територијом Либије. Он нису били Либијци“, рекао је дипломата.
Он каже да сви нападачи имају држављанство Белорусије, а са њима је био и повереник који представља ПНС, као и бивши повереник и благајник амбасаде, такође представник ПНС, које лично познаје.
Нападачи су га оборили на земљу и претукли.
Истејта је додао да има сукоб са нападачима већ два месеца и да је ово други напад. Та група, како каже, тражи да он напусти амбасаду и да је преда присталицама ПНС.
Ситуација у Либији
Након свргавања и убиства Муамера ел Гадафија 2011. године, у Либији је почела политичка криза. Тренутно је у земљи двовлашће. Парламент који је изабрао народ влада на истоку, а на западу, у главном граду Триполију, налази се Влада националног јединства на челу се Фајезом Сараџом, која је формирана уз подршку Уједињених нација и Европске уније.
Власти источног дела земље раде независно од Триполија и сарађују са Либијском националном армијом, која води дуготрајан рат са милитантима.
Снаге команданта Халифе Хафтара покренуле су офанзиву у априлу 2019. године у покушају да заузму Триполи, али је њихова офанзива пропала у јуну јер су здружене снаге за Триполи, уз подршку Турске, успеле да одбију напад.