Сенатор је подсетио да је Москва 2017. године, у складу са руско-америчким споразумом, завршила одлагање хемијског оружја и муниције, док Сједињене Америчке Државе „нису то ни започеле по одређеним озбиљним питањима“.
„Какво хемијско оружје? Ми га не производимо и придржавамо се свих договора. Они све имају у складиштима. Испада да они виде трун у туђем оку, али у свом не виде брвно“, истакао је Клинцевич.
Сенатор сматра да Сједињене Америчке Државе нису задовољне постојањем научно-истраживачких института у Русији, чији развој се може назвати продором. Клинцевич је истовремено позвао да се не обраћа пажња на санкције, с обзиром да су оне постале уобичајене појава.
У среду је америчко Министарство трговине саопштило да су Сједињене Америчке Државе на списак санкција додале пет руских научно-истраживачких института, сумњајући их да раде на хемијском и биолошком оружју. Један од њих је 48. Централни научно-истраживачки институт Министарства одбране Русије, који је заједно са центром „Гамалеја“ направио вакцину против вируса корона.
Стављање руских научно-истраживачких института на списак америчког Министарства трговине значи да америчке власти уводе ограничења на извоз, поновни извоз и предају робе у складу са постојећим прописима лицима и организацијама који представљају ризик по националну безбедност и спољнополитичке интересе Сједињених Америчких Држава.