„Протести неће утихнути, штрајкови неће утихнути, јер Белоруси јасно разумеју шта желе. А желе да се одрже нови поштени избори на којима могу да изаберу новог председника... Све иде својим редом, помоћу мирних демонстрација и штрајкова власти ће, наравно, бити принуђене да преговарају са Координационим саветом“, рекла је Тихановска у интервјуу за „Ехо Москве“.
Према њеном мишљењу, „ белоруски народ ће приморати на преговоре господина Лукашенка или његове представнике“. У тим могућим преговорима, главни захтев опозиције биће „да Лукашенко оде“, истакла је лидерка опозиције.
„Ови (нови) избори биће слободни, транспарентни, сваки грађанин Белорусије моћи ће да учествује на њима. Питање је да ли ће господин Лукашенко имати морално право да учествује на њима након што је белоруски народ апсолутно изгубио поверење у њега и не жели да га види ни као кандидата“, сматра она.
Представници белоруске опозиције, који не признају резултате председничких избора, формирали су Координациони савет за предају власти. Државно тужилаштво је с тим у вези покренуло поступак у складу са чланом 361 Кривичног закона о позивима на акције усмерене на штету националној безбедности Републике Белорусије. Према овом закону, предвиђена је затворска казна до пет година. Чланови Председништва Координационог савета позвани су на саслушање у Истражни комитет као сведоци. Савет опозиције тврди да су сви циљеви и методе које он одређује легални и засновани на Уставу земље.
Ситуација у Белорусији
Масовни протести опозиције почели су у Белорусији 9. августа, након председничких избора. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је победио актуелни председник Александар Лукашенко са 80,1 одсто освојених гласова. Опозиција није признала резултате избора и сматра да је победила Светлана Тихановска.
Првих дана протеста, снаге безбедности су за разбијање демонстраната користиле водене топове, сузавац, шок-бомбе и гумене метке. Касније је полиција прекинула да растерује демонстранте и примењује силу. Током протеста приведено је око седам хиљада демонстраната, а хоспитализовано неколико стотина људи, међу којима и припадници полиције. Погинуле су три особе.
Прочитајте још: