Према истраживањима Конгресног одбора за буџет Америке, споразум који истиче у фебруару 2021. године са собом повлачи додатне трошкове:
„Трошкови Министартсва одбране могу варирати: у случају да Америка одлучи да не мења своје планове, онда трошкова неће бити, али у случају да жели да модернизује нуклеарни арсенал до нивоа СТАРТ 2, онда ће трошкови бити до 172 милијарди долара. Постоји могућност појаве трошкова до 439 милијарди долара ако свој арсенал доведе до нивоа СТАРТ 1“, наводи лист.
Према условима споразума СТАРТ 3 број руских и америчких нуклеарних бојевих глава је ограничен на 1.550. Према заједничком споразуму преполовљен је број стратешких нуклеарних пројектила.
Бела кућа нема потребу да продужи споразум СТАРТ 3 и то објашњава забринутошћу, јер Русија крши споразум, а и Кина има нуклеарни арсенал који све више шири.
„Иако је у извештају дата прелиминарна процена трошкова, произилазећи из смешних изјава администрације да је Америка способна „да се гађа новцем“, тај документ још једном потврђује, зашто је СТАРТ 3 важан за америчку и међународну безбедност“, изјавили су конгресмени Адам Смит и Роберт Менендез.
Политичари су позвали администрацију председника Америке Доналда Трампа да продужи споразум на пет година, указујући да ће прекид споразума за Америку имати низ негативних последица.
„Америка не може себи да дозволи скупу и опасну трку нуклеарног наоружања, пре свега у садашњем тренутку економске, политичке и здравствене кризе“, наводе амерички политичари.
Прочитајте још: