„Тенкисти Војске Србије су данас возили другу трку у жестокој конкуренцији са Кином, Азербејџаном и Белорусијом по веома захтевној стази и остварили смо резултат који нам гарантује пласман у наредну етапу такмичења“, рекао је за Спутњик потпуковник Раде Адамовић.
Карактеристика ове трке је веома добро гађање свих учесника, као и приказ врхунских вештина у управљању челичном грдосијом од 46 тона – руским тенком Т-72Б3. Кинези су се, додуше, традиционално такмичили на својим тенковима „Тајп-96“.
„Данашња трка је била ватрено крштење нишанџије и возача друге посаде који су положили испит. За очекивати је да наши резултати буду још бољи, али и то да ће се и конкуренти озбиљно припремити за предстојеће изазове“, рекао је потпуковник Адамовић.
Трећу индивидуалну трку српски тенкисти возиће у недељу 30. августа, а полуфинале их очекује 1. септембра.
„Нама преостаје индивидуална трка треће посаде и потом кратко време за припрему полуфиналне трке. Учинићемо све што можемо како би се изборили за што бољи пласман“, истакао је потпуковник.
Друга фаза такмичења предвиђа полуфиналну штафету, односно трку свих такмичарских посада, наизменично на истом тенку. Задатак посада је да што брже савладају препреке на стази и реше ватрене задатке, као што су гађање из топа у покрету, спрегнутог митраљеза „ПКТ“ и противавионског митраљеза „Корд“.
Свака посада вози четири круга током којих треба да погоди три топовска и три митраљеска циља, као и два циља противавионским митраљезом, а такође и да у сваком кругу савлада 15 противтенковских препрека, као што су противтенковски ров, ескарпа (вертикални зид висине 90 центиметара), водена препрека, мост, коси нагиб, минско поље, брдо, и тако даље.
Главни критеријум за пролазак у финале је најбоље постигнуто време.
Према пропозицијама, свака екипа у полуфиналу и финалу има на располагању два тенка — главни и резервни.
Финале „Тенковског биатлона“ одржаће се на војном полигону Алабино 5. септембра, када ће се одржати и свечана церемонија затварања Међународних војних игара.
Прочитајте још: