У јануару и фебруару 2020. године међународне резерве злата у Русији су се повећале за 37,394 милијарди долара или за 6,7 процената у односу на први јануар. Вредност монетарног злата је порасла за 13,790 милијарди долара или за 10,3 процента, притом се удео злата у резервама повећао до рекордних 24,4 процента, пише портал Експерт.ру.
Раст златних резерви у јулу је изазван ревалоризацијом, сматра председник управног одбора кредитне потрошачке задруге „Обнова“ Михаил Дорофејев. Процена раста златних резерви се изражава у америчким доларима, подсећа он, и истиче да су почетком године чинили само 24,5 процената од њиховог обима, на евро је одлазило 30,8 процената, а на монетарно злато 19,5 процената.
Раст златних резерви ће омогућити да се сачува макроекономска стабилност, сматра Дорофејев. Према подацима Банке Русије у периоду април-јун због пада цене нафте и гаса и због смањења испорука, прилив новца се смањио за трећину - до 67,9 милијарди долара.
Трговински суфицит је минималан за последњих 17 година и износи 14,3 милијарди долара. Овај износ није довољан да се покрије увоз, отплати дуг и компензује извоз капитала у приватном сектору, пише портал „Експерт онлајн“.
Централна банка је морала да запуши „рупу“ од 12,9 милијарди долара продајом валута из Фонда за национално благостање и златних и девизних резерви. Банка Русије је скратила обим продаје иностране валуте до 5,7 милијарди рубаља дневно. У случају нових изненађења на нафтном тржишту и светској економији тај обим би могао бити увећан.
Руско злато
Банка Русије је последњих месеци вишеструко смањила улагања у доларе и америчке обвезнице, сматра главни аналитичар „Теле трејд“ Марк Гојхман. У златним и девизним резервама је у децембру 2017. године било 102,2 милијарди долара, а у децембру 2019. године тек 9,9 милијарди долара.
Злато је доста поскупело, са 1.560 долара на 2.075 долара за унцу у периоду јануар-август 2020. године. Његов удео у златним и девизним резервама се повећао са 20 на 24 одсто, иако је Централна Банка од априла обуставила куповину златних резерви. Аналитичар сматра да су светска криза и пад долара „заслужни“ за раст златних резерви.
Увећање обима златних резерви представља сигурност за финансијски систем. Међународне резерве су велика подршка и националној валути, користе се за плаћање спољног дуга и за државне трошкове.
Традиционална економска политика је последњих година окренута штедњи и нагомилавању средстава. Експерти сматрају да се резерве злата чувају за „црне дане“. Овакав тренд ће се највероватније сачувати и у будућности.
Прочитајте још:
- Јагма за златом у свету: Два догађаја могу да помуте рачуне купаца и улагача
- Нова мода: Турци масовно узимају банкарске кредите за куповину злата