У финале, које ће бити одржано 5. септембра, на дан затварања Међународних војних игара, пласираће се четири најбоље екипе.
Српски тенкисти су овог пута имали велику подршку и са трибина, с обзиром да су се нашим тенкистима на војном полигону Алабино надомак Москве придружили и возачи Војске Србије, који су допутовали из Кизила, града у Републици Тува, са крајњег истока Русије, где су се такмичили у дисциплини „Војни рели“ и где су заузели треће место.
Подршку српским тенкистима пружали су и руски новинари, који су отворено признали да „навијају за српску браћу“.
„Задовољни смо својом трком, а посебно резултатима гађања из топа где смо и на индивидуалној и на штафетној трци погодили 18 мета од укупно 18. Жеља, залагање и рад посада је био на врхунском нивоу, а грешке које су учињене на стази су у највећој мери последица неискуства, с обзиром да имамо два возача која су први пут возили трку, као и због тога што немамо овакву или сличну стазу код нас“, оценио је за Спутњик потпуковник Раде Адамовић.
Он напомиње да ће након трке бити извршена анализа са посадама и да ће извући закључке које ће „имплементирати у наше наредне припреме“.
„Морам да, поред екипе, похвалим и тренерски тим који је својим знањем и искуством допринео оваквом резултату. У односу на претходну годину наше време је поправљено за око 40 минута. Још једном бих похвалио комплетну екипу на свему што су приказали, као и припаднике Војске Србије који су учествовали на „Војном релију“ и који су нас бодрили у полуфиналу“, додао је потпуковник.
У „Тенковском биатлону“ учествује 16 земаља, међу којима су и тенковске силе попут Русије, која је апсолутни победник свих досадашњих „Тенковских биатлона“.
Тенкисти Војске Србије су возили у групи са Кином, Азербејџаном и Белорусијом, која је данас у полуфиналу имала најбољи резултат. Екипе Србије и Азербејџана такмиче се на руским тенковима Т-72Б3, док се екипе Кине и Белорусије традиционално такмиче на својим тенковима.
Потпуковник Адамовић оцењује да је данашња трка групе у којој је Србија била „финале пре финала“, и за очекивати је, како је рекао, да ће се овој нашој групи прикључити само још Русија у финалу.
У полуфиналној трци су учествовале све три посаде екипа, наизменично на истом тенку. Задатак посада у тзв. штафети је да што брже савладају препреке на стази и реше ватрене задатке, као што су гађање из топа у покрету, спрегнутог митраљеза „ПКТ“ и противавионског митраљеза „Корд“. Према пропозицијама такмичења, свака посада вози четири круга током којих треба да погоди три топовска и три митраљеска циља, као и два циља противавионским митраљезом. У сваком кругу имају 15 противтенковских препрека, као што су противтенковски ров, вертикални зид висине 90 центиметара, водена препрека, мост, коси нагиб, минско поље, брдо, и тако даље. Најбоље постигнуто време критеријум је за пласман у финалну трку.
Тенк припадника Војске Србије је, као и у претходној фази такмичења – индивидуалним тркама, био жуте боје.
Ово је седмо учешће припадника Војске Србије на „Тенковском биатлону“, а најбољи резултат су постигли 2015. године, када су били трећи и када су стали раме уз раме са две војне силе – Русијом и Кином.