Ракета има врло савремену аеродинамичку конфигурацију, комбиновану погонску групу (чврсти стартни мотор и турбо млазни маршевски мотор), савремени концепт вођења отпоран на ометање (инерцијална навигација у почетној и средњој фази лета, термовизијска глава за завршно самонавођење повезана са земаљском станицом оптичким каблом и радио-линком) до максималног домета од 25 километара и намењена је за уништавање оклопних, као и стационарних утврђених циљева.
Модуларни #Огањ значајно ће ојачати нашу ракетну артиљерију
— Акакије Акакијевич (@basxmacxkin) September 2, 2020
ВИДЕО: Министарство одбране Србије pic.twitter.com/R6xMzqlpZX
Гађање ракетом „Алас“ извршено је на стационарни циљ на даљини 10.5 километара. Опит је један из серије потребног броја лансирања и изведен је као наставак претходних испитивања са инертним и ракетама са програмираном путањом овог типа. Опит је успешно изведен, саопштило је Министарство одбране.
Модуларни „Огањ“ се налази у завршној фази интерних испитивања. По успешној реализацији завршних испитивања очекује се његово увођење у наоружање Војске Србије. Ради се о високо аутоматизованом артиљеријском оруђу, које осим унапређења постигнутих код претходне верзије - ЛРСВД М17 „Огањ дигитализовани“, има и нове борбене могућности и значајно ће унапредити способности наше ракетне артиљерије.
Може да гађа свим врстама постојећих невођених ракетних пројектила којима располаже Војска Србије, укључујући и пројектиле домета 40 километара који су већ развијени, ракетне пројектиле домета 50 километара који су у развоју, као и ракете са корекцијом путање и вођене ракете.
Ракета „Алас“ није ни финална ни најмоћнија ракета која ће бити лансирана из овог система. У Војнотехничком институту се развијају и ракете „Кошава-1“ и „Кошава-2“ и тиме ће се домет наше ракетне артиљерије подићи на више од 50 километара и оне ће имати бојеве главе велике разорне моћи, способне да униште јако утврђене циљеве, тактичког и оперативног значаја.