„Током наредне деценије предвиђа се да ће се арсенал нуклеарних бојевих глава Кине, који се тренутно процењује на нешто више од 200 јединица, повећати бар двоструко, у вези са ширењем и модернизацијом кинеских нуклеарних сила“, наводи се у извештају америчке војске.
Такође се наводи да у блиској будућности Кина намерава да направи нуклеарно оружје које неће заостајати за моделима које развијају САД и Русија.
„Кина, вероватно, намерава да прави нове нуклеарне бојеве главе и системе за испоруку, који ће у најмању руку бити подједнако ефикасни, поуздани и издрживи као и поједине бојеве главе и системи за испоруку који се сада праве у САД и Русији“, наводи се у извештају који је предат на разматрање америчком Конгресу.
Стратези Министарства одбране САД имају одређене сумње када је реч о томе да ли ће Кина и у будућности остати привржена обавези да не употреби прва нуклеарно оружје.
Они истичу да су „поједина војна лица“ у Кини јавно предлагала да се размотре опције када би Пекинг могао да примени први нуклеарно оружје, на пример, у ситуацији када „напад са применом ненуклеарног наоружања прети да уништи нуклеарне снаге Кине, као и сам режим“. У Пентагону признају да тренутно нема доказа да је руководство Кине донело одлуку да промени курс у том правцу.
У извештају се такође наводи да Кина разматра могућност формирања нових војних база у иностранству.
„Кина, вероватно, има у виду Мијанмар, Тајланд, Сингапур, Индонезију, Пакистан, Шри Ланку, УАЕ, Кенију, Сејшеле, Танзанију, Анголу и Таџикистан као места за размештање војно-логистичких објеката Народноослободилачке армије Кине“, прецизирано је у саопштењу.
Такође се наводи да Кина тежи да развије потпунију основну инфраструктуру и логистику у иностранству, како би Народноослободилачка армија Кине могла да пројектује војну моћ на великим удаљеностима.
Са друге стране, заменик помоћника шефа Пентагона за кинеска питања Чед Сбраџиа је изјавио да је Вашингтон спреман да се договара о питањима контроле наоружања, прво са Москвом, а затим и са Пекингом.
Прочитајте још:
- Зашто је Русија предала Кини тајне технологије за прављење атомске бомбе
- Америчка предусретљивост – покушај забијања клина у руско-кинеске односе
- САД предале Русији обавештајне информације о кинеском нуклеарном оружју