„Наваљни одавно није битан политичар у Русији. Он је ирелевантан, није никаква претња, ни власти, ни систему. Штавише, био је антиреклама руској опозицији“, каже Павић.
Наводно тровање Наваљног, које су, према оптужбама западних мејнстрим медија, извршиле руске тајне службе, Павићу, како каже, личи на операцију „Спасавање редова Наваљног“.
Наваљном истекао „рок употребе“
„Можда последњи покушај да се из њега исцеди некаква корист, јер очигледно је да је његов рок употребе истекао, а Запад уме такве да пусти низ воду на такав начин да може да упрља и противника“, сматра Павић.
Када више није могло да буде никакве користи од Наваљног, када није више могао да скупи довољно људи на митинзима које је организовао, када су и његове најзагриженије присталице виделе да од његових покушаја нема никакве користи, Запад га је употребио последњи пут, каже Павић.
Све подсећа на аферу Скрипаљ
„Ово много личи на аферу Скрипаљ. Мислим да је половина људи која све ово прати и очекивала да кажу ’новичок‘… то чини целу ствар још апсурднијом. Знамо да ни афера Скрипаљ није доживела епилог, да нису пружени никакви докази о руском учешћу, а да је Сергеј Скрипаљ нестао са својом ћерком. То је једноставно заташкано. Наваљни је афера Скрипаљ други део, а из филмова знамо да је сваки следећи наставак слабији од оног првог“, објашњава Павић и додаје да је Русија имала најмање разлога да од Наваљног, ирелевантног политичара, направи жртву.
„Виновнике овога треба тражити у оним земљама које су најгласније у осуди Русије за оно што се догодило Наваљном“, закључује наш саговорник.
Русија је учинила све што је до ње да пружи медицинску помоћ Наваљном, јер за разлику од немачких лекара Русија транспарентно нуди све налазе и анализе које су руски лекари урадили Наваљном. Русија је тиме што је дозволила да Наваљни напусти земљу, учинила и више него што је морала, каже Павић, јер оног тренутка када је дозволила да Наваљни напусти земљу, могло се очекивати да ће доћи до манипулација.
Ни за малезијски авион још увек нисмо добили доказе
Тиме је Русија направила уступак, чиме је желела да избегне политички и дипломатски конфликт. Међутим, тај конфликт није избегнут, јер је, према Павићевом мишљењу, за све постојала унапред припремљена агенда да се Русија оптужи. И да је Наваљни остао у Русији, оптужби би опет било.
„Русија у овом случају није имала добро решење, изабрала је мање лоше решење, да Наваљног дâ у руке некој западној држави, па да они пруже доказе. Нисам оптимиста по питању хоће ли пружити доказе. На крају крајева, сада је тешко и знати који су докази прави, који нису и како их валидирати“, каже Павић и подсећа да јавност још није добила чврсте доказе о одговорности за обарање малезијског авиона изнад Украјине.
„Ни за те оптужбе на рачун Русије ни до дан-данас нису пружени. Тако да је ово само наставак серијала у коме никада не видимо доказе. Само видимо медијску кампању без покрића, која својим интензитетом треба да надомести недостатак чињеница“, закључује Павић.