„Спреман сам да заједно са вама наставим да улажем напоре како би будуће генерације могле живети на планети где царују мир, сигурност и просперитет“, наводи се у честици.
Си Ђинпинг је такође истакао да Пекинг намерава да продубљује односе свеобухватног стратешког партнерства са Москвом, а такође је изразио спремност да „заједно са руским колегом ради на удруживању снага у циљу одлучне заштите резултата и победе у Другом светском рату, као и међународне правде“.
Путин је раније рекао да не сме бити сумње у то ко је био агресор током Другог светског рата, а ко је „сломио нацистичку војну машину“.
Шеф државе је рекао да је ослобађање земаља источне и централне Европе велика заслуга Црвене армије. Путин је такође истакао да се може расправљати о томе шта је за тим уследило, какви су се режими стварали у ослобођеним државама, како су се према њима односили становници.
Другог септембра 1945. године представници Јапана су на америчком носачу авиона „Мисури“ потписали акт о капитулацији, који је означио крај Другог светског рата, који је трајао шест година и однео животе најмање 55 милиона људи. Документ су потписале САД, Кина, Велика Британија, СССР, Аустралија, Канада, Француска, Холандија и Нови Зеланд.
Подсетимо, свет 2020. године обележава 75. годишњицу победе над фашизмом и капитулације нацистичке Немачке.
У оквиру пројекта „75 година од Велике победе“, Спутњик вам представља ексклузивне материјале о Другом светском рату. Сазнајте све о највећим биткама и херојима Другог светског рата, читајте сведочења преживелих, коментаре стручњака, погледајте документе које је декласификовало руско Министарство одбране, архивске фотографије и видео-снимке.
Прочитајте још: