Министар Дачић је нагласио да је неопходно јавно и јасно осудити сваку врсту историјског ревизионизма који негира злочине.
Нагласио је да не смемо дозволити насилно, нити перфидно мењање погледа на прошлост и историјске чињенице, јер се тиме релативизују и негирају геноцидне и злочиначке политике према целим народима.
Дачић је посебно указао на то да, уколико не негујемо културу сећања и нисмо на опрезу, ризикујемо да нам се понови трагична судбина.
Улогу у томе, каже, морамо имати сви ми као појединци, али и као друштва и државе у региону Балкана, јер сви заједно, као потомци и жртава и злочинаца имамо одговорност за заједничку будућност.
„Србија је пружила руку помирења, а очекујемо да у данашњој Хрватској имамо савезника у очувању културе сећања на Јасеновац, који мора остати симбол Другог светског рата - страдања Срба, Јевреја, Рома, антифашиста Хрвата и других нација и симбол масовног и беспримерно суровог убијања“, закључио је шеф српске дипломатије Ивица Дачић.
Он је подсетио да је јануара 2018. године имао прилику да отвори сличну изложбу у згради Уједињених нација у Њујорку, која је била део обележавања Међународног дана сећања на Холокауст.
Ове изложбе су, како је навео, један део нашег напора да очувамо културу сећања, што је уједно и наш допринос одговорном односу према прошлости.
„Не постоји оправдање за одсуство сећања на злодела и за заборав и занемаривање обавеза које из тог сећања произлазе. Одговорно опхођење према историји омогућава нам одговорно делање у данашњем тренутку, јер трагедије попут оних које су задесиле српски и јеврејски народ у Другом светском рату не смемо да заборавимо и не смеју нам се поновити“, рекао је Дачић.