„Понекад реагујемо прекасно, а наше мере су непотпуне и не остављају никакав утисак на друштво или људе на власти“, рекао је Линкевичијус у интервјуу за „Фајненшал тајмс“.
Ликевичијус је истакао да Европа треба да пружи „значајну и опипљиву“ помоћ белоруској опозицији, која је и сама доказала показатеље актуелне унутрашње поделе, откривањем метода усмеравања готовине и помоћи одговарајућим појединцима.
Линкевичијус је упозорио да ће, ако земље ЕУ „не буду верне својим националним обавезама“, то ће уништити њихове сопствене темеље.
Према његовим речима, инертност Европске уније у ситуацији са Белорусијом „подрива“ спољнополитички ауторитет савеза.
Литвански министар такође је позвао „да се подржи демократија“ у Белорусији и одупре утицају Русије.
Литванија је раније већ одобрила план помоћи становницима Белорусије.
Литвански министар се у петак састао са лидерима белоруске опозизије Павлом Латушком и Андрејем Сањиковим са којима је разговарао о међународној реакцији на ситуацију у Белорусији.
Протести у Белорусији
Масовни протести опозиције почели су у Белорусији 9. августа, након председничких избора. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је победио актуелни председник Александар Лукашенко са 80,1 одсто освојених гласова. Опозиција није признала резултате избора и сматра да је победила Светлана Тихановска.
Првих дана протеста, снаге безбедности су за разбијање демонстраната користиле водене топове, сузавац, шок-бомбе и гумене метке. Касније је полиција прекинула да растерује демонстранте и примењује силу. Током протеста приведено је око седам хиљада демонстраната, а хоспитализовано неколико стотина људи, међу којима и припадници полиције. Погинуле су три особе.
Прочитајте још:
- Лукашенко оптужио Пољску, Чешку, Литванију и Украјину да руководе протестима у Белорусији
- Министар одбране Белорусије: Спасли смо земљу од безакоња и самовоље
- Лукашенко персона нон грата у балтичким државама