Стручњаци су приметили да се глобална економија у последње време опоравља, али да и даље остаје велика забринутост. Тако, по мишљењу саветника за глобалну економију Pacific Investment Management Јоакима Фелса, државе се већ сада налазе на врхунцу опоравка, након чега ће почети пад.
Владе развијених држава већ су уложиле хиљаде милијарди долара у мере подршке како би вратиле економију у нормално стање, колико је то могуће у условима пандемије. Захваљујући томе, у САД је у августу дошло до наглог пада незапослености и побољшања ситуације на тржишту некретнина.
Економија Кине се опоравља, у Немачкој расте производња. Тржишта у развоју се добила „предах“ због пада курса долара.
Међутим, очувати позиције на свим овим фронтовима неће бити једноставно, сматрају економисти. То ће захтевати од власти повећање напора за стимулацију економије у тренутку, када су многи већ били спремни да прекину мере подршке.
На пример, у САД је у августу отворено 1,4 милиона радних места. Како је нагласио Рајан Свит из агенције Moody's, економија мора да настави овај темпо, али без финансијске подршке то ће бити тешко. Постоје и други забрињавајући знаци. Раније је било саопштено да су неки велики брендови најавили смањење радних места. Међу њима су Ford Motor Co. и United Airlines Holdings Inc.
Осим тога, напетост у односима између САД и Кине може ескалирати уочи новембарских председничких избора. То ће поткопати поверење бизниса, наводи се у чланку.
У Кини, где је још пре неколико месеци локализован вирус корона, потрошачи и даље не желе да троше новац, док се највеће банке жале на највећи пад прихода за последњу деценију.
Европске фабрике покушавају да смање расходе, због слабе потражње и смањења цена.
Још један проблем – ризик од другог таласа. Ворик Макибин са Института Брукинг не сматра да ће се у скорије време обавити вакцинација у целом свету. Он је проценио штету светске економије од пандемије у наредних 35 година на 35 хиљада милијарди долара.