„Данас почиње основна дијагностика здравственог стања првих добровољаца. После скрининга лекари ће донети одлуку могу ли они да учествују у испитивању вакцине“, навела је Ракова.
Током скрининга лекаре занимају информације о евентуалним пратећим или раније прележаним болестима, присуству алергије, употреби лекова. Потом им се узимају подаци о висини, тежини, температури тела, крвном притиску, пулсу, раду плућа.
Током скрининга добровољци се тестирају на ХИВ, сифилис, хепатитис Б и Ц, спроводе и тестови на ковид 19.
Прве дозе вакцина против вируса корона за спровођење клиничких испитивања су већ стигле у три московске клинике.
Све оне имају акредитацију Министарства здравља Русије за клиничка испитивања. Стручњаци ће спроводити прегледе како би открили могуће контраиндикације, а учесници истраживања ће током шест месеци имати сталан медицински надзор.
Влада Москве и Научни институт „Гамалеј“ Министарства здравља Русије позвали су прошле недеље становнике престонице да учествују у клиничком испитивању вакцине против ковида 19.
Вакцинација ће бити бесплатна за 40.000 добровољаца. Могу се пријавити сви пунолетни грађани Русије који имају здравствено осигурање у Москви, који немају респираторних инфекција и нису болесни две недеље до момента вакцинације.
Добровољци не смеју да болују од вируса корона (морају да имају негативан ПЦР тест), негативан тест на антитела IgМ и IgG и да нису минимум две недеље били у контакту са болеснима од ковида 19.
Жене морају да имају потврду да нису трудне, а у случају да се јаве парови, који планирају у наредна три месеца проширење породице, њихово учешће неће бити могуће.