„Два опозиционара сада се налазе на територији Украјине на граничном прелазу. Они могу слободно да се крећу територијом Украјине – нико их није задржавао“, прецизирао је Герашченко.
Према његовим речима, информација о притварању Родњенкова и Кравцова је лаж. Герашченко је додао да су Колесњикову на територији Белорусије привеле белоруске специјалне службе, пошто нису могле да је протерају из земље.
Раније су Кравцов, Родњенков и чланица Президијума Координационог савета опозиције Марија Колесњикова покушали аутомобилом да напусте Белорусију и уђу у Украјину. Према наводима пограничних служби, Кравцов и Родњенков успели су да напусте територију земље, а Колесњикова је задржана због претреса. Касније је Погранична служба Белорусије саопштила да су Кравцов и Родњенков задржани на територији Украјине. Белоруски Погранични комитет навео је и да Кравцов и Родњенков имају дозволу боравка у Украјини.
Ситуација у Белорусији
Масовни протести опозиције почели су у Белорусији 9. августа, након председничких избора. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је победио актуелни председник Александар Лукашенко са 80,1 одсто освојених гласова. Опозиција није признала резултате избора и сматра да је победила Светлана Тихановска.
Првих дана протеста, снаге безбедности су за разбијање демонстраната користиле водене топове, сузавац, шок-бомбе и гумене метке. Касније је полиција прекинула да растерује демонстранте и примењује силу. Током протеста приведено је око седам хиљада демонстраната, а хоспитализовано неколико стотина људи, међу којима и припадници полиције. Погинуле су три особе.
Представници белоруске опозиције, који се нису слагали са резултатима председничких избора, формирали су Координациони савет за транзит власти. Државно тужилаштво Белорусије покренуло је након тога кривични поступак због позива за одузимање власти. Опозициони савет тврди да су сви циљеви и методе које је покренуло легални и засновани на уставу земље.