Према резултатима истраживања британске компаније „Кејбл“, у Србији је потребно нешто мање од .пола сата да се скине филм величине 5ГБ, а просечна брзина широкопојасног интернета у нашој земљи је 24,74 мегабита по секунди (Мбпс). Ово смешта нашу земљу на 65. место.
Пре три године Србија је заузимала 45. место, али то не значи да је данас просечна брзина интернета мања, већ да су друге земље значајније напредовале. Те 2017. године је просек у Србији био 12,25 Мбпс.
Како је у комшилуку?
Када је реч о комшилуку, Хрватска је заузела 25. позицију, Румунија је на 26. месту, Бугарска је 36. на листи, а Црна Гора 63. Најлошији интернет је у Северној Македонији (109), а лоша је и Босна и Херцеговина (88).
По цени кабловског интернета, Србија је заузела 27. позицију, са просечном ценом пакета од 17,02 долара. У Румунији он кошта 8,15 долара, чиме је ова држава заузела 4. позицију.
Бугарска је на 23. месту (15,93 долара), док је у Хрватској интернет скупљи скоро дупло него у Србији, па се та земља нашла на 65. месту, преноси Б92.
Најбржи интернет у пореским рајевима
Прворангирана по брзини је Кнежевина Лихтенштајн, у којој ћете филм с почетка ове приче преузети за мање од три минута, а просечна брзина је 229,98 Мбпс.
У самом врху је још неколико малених држава попут Џерсија и Гибралтара. Уз брзину интернета и своју малу површину, ове земље су познате и као порески рајеви. У топ десет налазе се и Луксембург и Монако.
Глобална табела брзине интернета за 2020. годину показује да Западна Европа доминира, јер се осам од десет најбржих земаља на свету са широкопојасном мрежом налази управо на том делу континента.
Мађарска (99,74 Мбпс) и Хонгконг (105,32 Мбпс) су ушле у првих десет држава и територија ван Западне Европе где се нуди најбржи широкопојасни интернет у Европи и у свету.
Очекивано најспорији интернет у Африци, али шта се дешава у Кини?
Најспорији интернет се налази у најсиромашнијим државама у Африци – просек свега 3,80 мегабита по секунди. Онај филм с почетка приче се у овој регији скида више од четири сата, а у Јужном Судану би вам био потребан готово читав дан.
Ни технолошки све напреднија Кина, са својим 5Г градовима, није у много завиднијем положају, показују резултати истраживања. У просеку она има прилично спор интернет и у њој је за преузимање поменутог филмског остварења потребно пет и по сати.
Прочитајте и:
- Оборени сви рекорди: Успостављена најбржа интернет веза на свету
- Медведев објаснио због чега Русија треба да има свој интернет
- Русија прави платформу за ултрапоуздан квантни интернет