Путин је подсетио да се Русија, као и остатак света, суочила са објективним потешкоћама 2020. године када су због епидемије вируса корона читаве области економије биле приморане да се зауставе, укључујући услужни сектор, трговину, грађевинарство и део индустријске производње.
„С тим у вези, желео бих да приметим да се испоставило да је дубина економске рецесије у Русији, смањење БДП-а, мања него у другим водећим земљама“, рекао је руски председник.
Он је нагласио је да је у Русији у другом кварталу ове године пад БДП-а био 8,5 одсто, у Сједињеним Америчким Државама – 9,5 одсто, а у еврозони – 15 одсто.
Путин је објаснио да је то у одређеној мери повезано са, како неки стручњаци кажу, структуром руске економије, али и не само са тиме.
„Очигледно је да су улогу имале циљане, промишљене и, што је најважније, благовремене мере подршке радних колектива, предузећа и читавих грана индустрије, које су на федералном нивоу предузеле влада Руске Федерације и наше колеге у регионима“, рекао је руски председник.
Обнављање економије
Председник је додао да је руска економија почела да се постепено опоравља после ограничења у јуну, али да опоравак бизниса још увек није равномеран.
„Данас многи стручњаци говоре да је најгора фаза кризе иза нас. Почевши од јуна, заиста се у Русији опоравља економска динамика. Али, наравно, опоравак пословне активности и даље иде неравномерно“, додао је руски председник.
Он је објаснио да поступци руских власти на обнављању економије треба да послуже за постизање дугорочних развојних циљева.
„Све што радимо у овој фази нашег економског опоравка требало би да послужи постизању дугорочних циљева националног развоја. То би требало да постане чврста основа за структурне промене“, закључио је руски лидер.
Прочитајте још: