„ОЕБС ће играти активнију улогу у решавању белоруске кризе. Постоје неочекивани инструменти“, написао је Латушко испод фотографије коју је објавио на свом каналу на Телеграму, након састанка са председавајућим ОЕБС-а Едијем Рамом.
Председник Белорусије Александар Лукашенко раније је оптужио западне земље за директно мешање у ситуацију у земљи, а такође је изјавио да постоје покушаји да се белоруске власти „увуку“ у преговоре са ОЕБС-ом о насталој ситуацији. Он је изјавио да се Пољска, Чешка, Литванија и Украјина мешају у послове земље и управљају протестним акцијама.
Представници белоруске опозиције, који се нису слагали са резултатима председничких избора, формирали су Координациони савет за транзит власти. Државно тужилаштво Белорусије покренуло је након тога кривични поступак због позива за одузимање власти. Опозициони савет тврди да су сви циљеви и методе које је покренуло легални и засновани на уставу земље.
У овом тренутку сви чланови президијума, осим нобеловке Светлане Алексијевич, налазе се или у притвору или у иностранству. Латушко је отишао у Пољску.
Ситуација у Белорусији
Масовни протести опозиције почели су у Белорусији 9. августа, након председничких избора. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је победио актуелни председник Александар Лукашенко са 80,1 одсто освојених гласова. Опозиција није признала резултате избора и сматра да је победила Светлана Тихановска.
Првих дана протеста, снаге безбедности су за разбијање демонстраната користиле водене топове, сузавац, шок-бомбе и гумене метке. Касније је полиција прекинула да растерује демонстранте и примењује силу. Током протеста приведено је око седам хиљада демонстраната, а хоспитализовано неколико стотина људи, међу којима и припадници полиције. Погинуле су три особе.
Прочитајте још:
- „Европа стала на једну страну“: СБ УН расправља о ситуацији о Белорусији
- Америка подржава штрајкове у Белорусији и најављује нове санкције
- Адвокат: Колесњикова осумњичена за покушај преузимања власти