Према његовим речима, Пекинг и Москва подигли су своје односе на виши ниво након што је Запад покренуо економски рат против Русије. Истовремено, владе двеју земаља настављају да се приближавају.
У августу је кинески лидер Си Ђинпинг позвао Русију и Кину „да се супротставе хегемонији и унилатерализму“.
„И сами можете да погодите на кога је мислио“, нагласио је Бендоу.
Аутор чланка указао је на све тесније везе између држава у војној области. Русија и Кина заједно представљају значајну противтежу амбицијама Сједињених Америчких Држава.
„Сада су чак и непоколебљиве присталице необуздане америчке супериорности постале нервозне због сарадње друге највеће светске економије и друге најјаче војске на свету“, истакао је он.
Бендоу сматра да америчко руководство треба да седне са руским политичарима за преговарачки сто и потражи компромисе који би одговарали обема странама. На пример, Сједињене Америчке Државе могу да објаве крај ере ширења НАТО-а. Међутим, стручњак сматра да циљ Вашингтона не би требало да буде да Русија постане савезник Сједињених Америчких Држава, већ да се спречи да постане савезник Кине.
„Амерички политичари морају да признају да Русија има своје интересе, које ће следити без обзира на жеље Вашингтона“, резимирао је Бендоу.
У закључку чланка експерт је навео да Сједињене Америчке Државе и Европа треба да теже цивилизованом, партнерском односу са Русијом, будући да би такав приступ донео много више користи са становишта јачања безбедности Сједињених Америчких Држава, него још један Хладни рат.
Прочитајте још: