Брестовска тврђава
Најпознатија тврђава у Белорусији налази се у Бресту. Саграђена је 1842. године. Брест-литовски мировни споразум потписале су овде 1918. године Русија, Немачка, Аустро-Угарска, Османска империја и Бугарска. Примирје је имало велики значај за светску историју. Своју праву славу тврђава је стекла током Великог отаџбинског рата, када је 32 дана 1941. године одолевала нападима фашистичке војске.
На зидовима тврђава су пронађени натписи: „Умирем, али се нећу предати. Праштај, Отаџбино“. Још 1939. године тврђава је била нападнута из ваздуха. Тада су Немци бацили 10 бомби и оштетили Бели дворац. Она је 1965. године добила звање тврђава-херој.
Московски Кремљ
Најпознатија тврђава у Русији је Московски Кремљ. Саграђен је крајем 15. века и представља највећу тврђаву у Европи. Прва тврђава на месту Кремља је била изграђена средином 12. века и била је од дрвета. Током владавине кнеза Дмитрија Донског (1366-1368. године) дрвени зидови Кремља су замењени белим каменом, а у 15. веку су обложени циглом.
Сада је Кремљ резиденција председника Русије и једна од знаменитости Москве.
Мирски замак
На западу Белорусије у Кореличском рејону налази се Мирски замак. Претпоставља се да је изградња започета око 1522. године. Сматра се да замак није саграђен због одбране, већ због престижа. Првобитно је замак припадао породици Иљиничеј, док је последњи власник замка био Сватополк-Мирски. После доласка Совјетске власти у Белорусију 1939. године постао је државно власништво. Комплекс је био сведок многих ратова од руско-пољских 1654-1667. године до Отаџбинског рата 1812. године.
Псковски Кремљ
Почетком 12. века је саграђен Псковски Кремљ, који је током Псковске републике био главни политички и културни центар. Територија Кремља је окружена каменим зидовима и прекривена дрвеним кровом висине 6-8 метара и дебљине 2,5-6 метара. Архитектонски споменик је 2013. године је ушао у групу десет главних симбола Русије.
Линија Стаљина
Најмлађа тврђава са овог списка је Линија Стаљина која је стара само 12 година. Саграђена је као музеј посвећен шездесетогодишњици Победе совјетског народа над нацистима. Назив је добила према одбрамбеном систему из 1930. године на западној граници Совјетског Савеза. Музеј је саградила војска Оружаних снага Републике Белорусије. Данас је ово музеј под отвореним небом.
Казањски Кремљ
Камена тврђава је у главном граду Татарстана настала у 12. веку. Војска Ивана Грозног је 1552. године освојила Казањ и стара тврђава и џамија су били уништени. Изградња Казањског Кремља, који је сачуван до данашњих дана, је почела 1556. године. Радове су водили градитељи московског храма Василија Блаженог – Јаковљев Постњик и Иван Ширјај. Архитектонски комплекс Казањског Кремља је ушао у списак локалитета светске баштине УНЕСКО.
Лидски замак
Замак се налази у Гродњенској области у Белорусији, саграђен је 1320. године према жељи литовског кнеза Гедимина. Током Северног рата (1700-1721. године) Швеђани су га два пута рушили. Крајем 19. века, током великог пожара, замак је изгорео и тек је 1982. године обновљен.
Новгородски Детинец
Најстарија тврђава у Русији се први пут помиње 1044. године. Била је административни и религиозни центар Новгорода. Одавде је Александар Невски кренуо у битку са Швеђанима. Зидови тврђаве су штитили Софијски храм и резиденцију новгородског владике, овде су се писали летописи и преписивале књиге.
Врата Гродњенске тврђаве
Тврђава је настала у 12. веку у Белорусији. У њеном саставу је био комплекс кнежевог замка и средњевековни град. Током Тринаестогодишњег рата су око тврђаве саградили нове зидове. Наредна етапа изградње је била крајем 18. века. До данас су се сачувала само нека врата тврђаве.
Суздаљски Кремљ
У Суздаљу су у 12. веку саградили прве земљане насипе, зидове тврђаве и први градски храм, како би стали на пут непријатељу. Сви дрвени делови тврђаве су изгорели у пожару 1719. године. Суздаљски Кремљ је био политички центар града, био је резиденција кнеза и епископа. До данашњих дана у Суздаљском Кремљу је сачувано неколико цркава и храм .
Прочитајте још: