Управо због тога српски Кризни штаб за борбу против епидемије вируса корона разматраће данас да ли да се уведе десетодневна обавезна самоизолација грађана који се враћају са одмора из тих земаља.
Министарство здравља је још једном апеловало на све који се враћају у земљу да буду солидарни и смање кретање у првих седам дана по повратку, да сведу контакте на минимум или да се одмах тестирају.
Како је рекао епидемиолог др Предраг Кон, уколико буде донета одлука о самоизолацији, она ће бити спровођена у стану или кући оног ко иде у карантин.
Црна Гора: Могуће „закључавање“
Директор црногорског Института за јавно здравље Бобан Могуша оценио је да је због лоше ситуације с корона вирусом „закључавање“ становништва, попут пролећног, крајњи сценарио, али да ће он бити неминован, ако се настави раст броја оболелих.
„Наше понашање није било у складу с препорукама и морамо с тим да изађемо на крај", рекао је синоћ Мугоша у Дневнику Телевизије Црне Горе, преносе Вијести.
Он је додао да је ситуација јако осетљива због, како је навео, велике унутрашње трансмисије.
Оценио је и да је добро што здравствени систем још није преоптерећен, рекавши да је на нивоу петине оптерећености.
Међутим, Мугоша је, упозорио да све то може веома брзо да се промени и да ситуација може да се погорша.
„Нас тренутно чува то што су већина оболелих млади, млађи од 50 година 65 одсто, од 60 година 85 одсто, што значи ако се помери према старијим, доћи ћемо до тежих оболевања и већег умирања“, рекао је он.
Мугоша је истакао да је север Црне Горе тренутно најугроженији, али је упозорио да ускоро може бити угрожен и југ државе.
Он је замолио грађане да носе маске и у затвореним просторима и напољу, да држе дистанцу, да се не друже превише и одржавају хигијену простора.
Мугоша је нагласио и да је уверен да ће школска година почети, како је и најављено, 1. октобра.
Прочитајте још: