Берлин: Француска и шведска лабораторија потврдиле - Наваљни отрован „новичоком“

© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаРуски блогер и опозиционар Алексеј Наваљни
Руски блогер и опозиционар Алексеј Наваљни - Sputnik Србија
Пратите нас
Лабораторије у Француској и Шведској поновиле су анализе узорака руског блогера Алексеја Наваљног и потврдиле да је отрован супстанцом из групе „новичок“, саопштила је немачка влада.
„Агенција за забрану хемијског оружја је на основу захтева немачке владе за помоћ узела узорке Наваљног и предузела неопходне кораке како би они били тестирани у референтним лабораторијама. Савезна влада је, заједно с Француском и Шведском, тражила од других европских партнера независну проверу немачких података на основу нових тестова Наваљног. Сада имамо резултате те провере у специјалистичким лабораторијама Француске и Шведске и они потврђују немачке податке“, наводи се у саопштењу.

Случај Наваљни

Наваљном је 20. августа позлило на лету из Томска у Москву. Авион је хитно слетео у Омску. Опозициони лидер превезен је у болницу, где је пао у кому. У почетку се претпостављало да је Наваљни отрован нечим што му је сипано у чај на аеродрому.

Лекари болнице у Омску су потом саопштили да му је здравствено стање стабилно и да, према резултатима обављених испитивања, код Наваљног нису пронађени знаци тровања, можданог удара, инфаркта, инфекција, нити вируса корона.

На захтев породице, блогер је 22. августа из Омска пребачен на клинику у Берлину, а немачки лекари су после испитивања саопштили да резултати њихових анализа указују на то да је Наваљни отрован супстанцом из групе холинестераза.

Немачка влада је 2. септембра, позивајући се на лабораторију Бундесвера, саопштила да је руски опозиционар Алексеј Наваљни отрован супстанцом из групе хемијских бојних отрова „Новичок“. 

Од Русије се захтева да спроведе истрагу, а званична Москва инсистира на томе да јој Берлин достави информације у вези с Наваљним.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала