„Прво су нас послали у Јордан на обуку, а затим овамо. Американци су дали новац, рекли су да треба ратовати против државе. Када је сиријска војска почела да ослобађа регион по регион, наш одред је отишао у Јордан, рањенике су одвезли у Израел. Тада сам схватио да не желим нигде да идем, да сам се увукао у сасвим нешто друго од онога што се чинило на почетку. Осећам се преварено“, испричао је бивши борац.
Сваки дан у Центар за помирење зараћених страна долази 200-300 људи који желе да се предају и започну миран живот.
Главни услов за легализацију је долазак у центар и потврда да бивши борац подржава сиријски мировни процес. Документа се предају на проверу специјалним службама.
У центру се не баве само регистрацијом грађана, него и раде на њиховој социјализацији. Међу бившим милитантима је и уметник Абдурахман, који је почео да ради у Одељењу за народне занате културног центра у Дери.
Други задатак руских стручњака је да раде као посредници између бивших противника, који сада обнављају уништени град и траже начин за миран суживот.
Раније су припадници незаконите оружане формације, који су се предали сиријским владиним снагама, саопштили да амерички инструктори обучавају милитанте у зони око базе Танф, која се налази под контролом САД, на југу Сирије.
Прочитајте још: