„Откриће је настало помоћу телескопа Џејмса Кларка Максвела на Хавајима и антена у Атаками у Чилеу. Концентрација честица је била 20 према милијарду“, објаснио је извор близак научницима.
Фосфин је отрован гас без боје. На Земљи га производе анаеробни организми, којима није потребан кисеоник. Током 2019. године је покренута потрага за фосфином у атмосферама егзопланета (планета око других звезда), као маркерa могућег живота на њима.
Међутим, проналазак фосфина на значи аутоматски да је откривен живот на Венери, с обзиром на то да гас може настати створити и као последица непознатих природних процеса. Научници за сада нису могли да пронађу небиолошке начине стварања гаса. Информација о открићу се појавила после прес конференције у научном часопису „Натуре“.
То је прва претпоставка о постојању живота на Венери. У јануару 2012. године у научном часопису „Астрономски гласник“ је научни сарадник Института за космичка истраживања Руске академије наука, Леонид Ксанфомалити, објавио чланак посвећен анализи фотографија са совјетске станице „Венера-13“. На фотографијама је пронашао неколико живих створења, сличних инсектима. Мада је велики број његових колега ту информацију примио са резервом.
Русија и САД разматрају могућност стварања свемирске летелице за слетање на Венеру „Венера-Д“, која би требало да испита и површину и атмосферу планете на знакове живота.
Прочитајте још:
- Шта се заиста догађа — глобално загревање или захлађење?
- Откриће које мења историју какву данас знамо