„Арктик је регион на који амерички политичари ретко обраћају пажњу, али који игра кључну улогу у политици светских сила“, пише аутор чланка.
Према његовим речима, због измене климе у региону отварају се нове економске могућности и велике светске силе све чешће говоре о својим намерама да доминирају регионом.
„На несрећу америчких стратега, Вашингтон далеко заостаје за својим супарницима“, сматра аутор чланка и подсећа да Обалска стража САД, као и кинеска, има само два ледоломца, док руска флота поседује минимум 40 таквих бродова, с тим што ће до 2035. године имати 13 нуклеарних ледоломаца више.
Амерички стручњак подсећа да је Кина 2018. године почела да се припрема за реализацију своје иницијативе „Поларни пут свиле“.
Како наводи аутор чланка, већ сада је очигледно да је Кина, након што је добила статус посматрача у Арктичком савету и сарађујући са Русијом у региону, показала одлучну тежњу да постане важан играч у „релативно ексклузивној“ игри.
„Супротстављање на Арктику противнику као што је Русија, повлачи за собом низ изазова, међутим перспектива заједничког руско-кинеског изазова америчким интересима у Арктику је потенцијални техно-трилер и ноћна мора, коме Америка уопште није спремна да се супротстави“, наводи се у чланку.
Аутор додаје да Арктик није само „потенцијални коридор за стратешко супарништво“ и „потенцијална платформа за појачано ривалство између великих сила“.
„Та игра је већ започета и амерички политичари заостају за својим колегама из других земаља када је реч о реакцији на ту претњу“, закључио је амерички стручњак.
Прочитајте још: