„Мишљење верника и свештеника је да се је Црква задесила на политичкој раскрсници, односно невољно ушла у доба предизборне кампање у Црној Гори. Сви добро знате да се то десило на начин да је власт ушла у једну авантуру са Законом о слободи вероисповести који је изазвао велики протест верника, свештеника и других грађана који не припадају Цркви, али који су у овако лошем закону препознали кршење Устава“, навео је Перовић, преноси Б92.
Он је оценио да се предлагањем спорног закона увела у Црну Гору друштвена нестабилност.
Поводом позивања црквених великодостојника да не гласају за тренутну власт у овој држави, Гојковић напомиње да то рЦква до сада никада није радила и верује да то више никада неће радити.
„Имала је право, имамо примере у другим земљама западне демократије да се Цква, православна у Грчкој, као и католичка у Италији, да се (укључују у кампање) када дође до преплитања друштвених и грађанских тема које су истовремено битне и за живот Цркве. Одуговлачење претходне власти да овај закон реши по препорукама европских институција довело је Цркву у ситуацију да позове људе не да гласају за неку странку, него да не гласају за оне странке која су довела до таквог једног лошег закона", оценио је Перовић.
Према његовим речима, Српска православна црква у Црној Гори је веома утицајан друштвени фактор и додаје да се не може „маказама поделити где је граница друштвеног и политичког, и тако треба и да остане“.
„Црква нема формалну политичку ангажованост, нити је заинтересована да је има. Дакле, утицај Цркве је велики, па је самим тим и утицај митрополита Амфилохија велики, и мимо граница Црне Горе, и мимо простора Балкана“, рекао је он.
Нада се да ће се црква након ових избора „растати са политиком“ и додаје да „Црква нема интереса нити план да се бави састављањем Владе Црне Горе“.
„Никаквог простора нема да се црква бави састављањем било које владе, ни ове сад, ни било које будуће“, подвукао је он.
Црна Гора неће бити теократска држава
„Крајњи интерес је да Скупштина Црне Горе у новом сазиву изгласа квалитетан Закон о слободи вероисповиести, а могуће је да са тим у пакету или пре тога дође до решавања питања непотписаног уговора државе са Српском православном црквом“, казао је Перовић.
Он је одбацио спекулације да ће Црна Гора убудуће бити теократска држава.
„Пропали пројекат државне Цркве нас враћа у простор секуларизма и удаљава од било какве теократије. Као што не желимо државну цркву, тако немамо амбиција нити видимо било какву корист за цркву да се прави некаква црквена држава нити је то могуће у 21. веку“, поручио је Перовић.
Он је демантовао и спекулације о утицају СПЦ на избор Здравка Кривокапића за лидера опозиције на одржаним изборима.
„Кривокапић је слободан човјек, интелектуалац, професор Универзитета, и нађите ми земљу у Европи у којој би могла да му се припише као грешка то што је верник и што посећује црквене скупове. То су везе мени познате професора Кривокапића са црквом, али то је светлосним годинама далеко од тога да се Црква према њему односи као према неком експоненту“, рекао је Перовић.
Он за међуетничке инциденте који су забележене након избора рекао да су „инструисани из центара политичке моћи“, као и да „они не одражавају реално стање суживота у Пљевљима и у другим местима“.
„Ја бих лично стао и бранио било ког муслимана, као што сам спреман да браним православну цркву“, поручио је Перовић.
Прочитајте и:
И Мило први пут поздравио последње изборе у Црној Гори
Абазовић: Велики притисак се врши на мене, живим под полицијском пратњом
Члан Кривокапићевог тима: Закон о слободи вероисповести биће први на дневном реду