Сателитски подаци Службе за праћење атмосфере Коперникус (ЦАМС) показали су да су шумски пожари који харају Калифорнијом, Орегоном и државом Вашингтон „неколико десетина до стотина пута интензивнији“ од просека последњих година.
Због снажних атмосферских система дим од пожара био је данима заробљен изнад западног дела Северне Америке, узрокујући потенцијално опасан квалитет ваздуха у појединим градовима - Портланду, Орегону, Ванкуверу и Сан Франциску.
Међутим, време се у понедељак променило и дим је ваздушном млазном струјом однешен на исток. Портал Њујорк Метро Ведер објавио је у уторак да је дим видљив на небу изнад Њујорка.
ЦАМС је објавио да је открио да су честице дима од пожара стигле чак 8.000 километара даље на исток, до северне Европе.
🔥#Smoke from the unprecedented #USFires is moving back across #NorthAmerica from the #Pacific and is on its way to #Europe.
— Copernicus ECMWF (@CopernicusECMWF) September 16, 2020
Find out more about the monitoring of fires and their smoke by the #CopernicusAtmosphere Monitoring Service in our latest article➡️https://t.co/st70y5IwUC pic.twitter.com/h7MoM2IBKl
Процењује се да су пожари од средине августа ослободили више од 30 милиона тона ЦО2.
„Размере и јачина тих пожара далеко су већи него у последњих 18 година колико прикупљамо податке”, рекао је Марк Парингтон, виши научни сарадник ЦАМС-а и стручњак за шумске пожаре, преноси Тпортал.
Пожари су већ прогутали готово два милиона хектара на западу САД, што одговара отприлике површини државе Њу Џерзи. Погинуло је 35 људи, а страхује се да би могло бити још жртава.
Глобално загревање постало је због тих катастрофалних пожара једна од главних тема у америчком јавном дискурсу неколико недеља уочи председничких избора.
Прочитајте још: