Како су навели, Украјина је одбила да активира механизам за реаговање на нарушавања који је усаглашен 22. јула.
МИП самопроглашене републике је подсетио да у његовом оквиру стране треба да сарађују „на све расположиве начине, укључујући заједничко разматрање нарушавања и заједничке инспекције“.
„Данас је Украјина одбацила тај споразум, уништавајући тиме читав низ додатних мера и претварајући саме усаглашене мере у чисто декларативни документ, без икаквог механизма за контролу спровођења. Жалимо због става украјинске стране, због којег ће читав пакет мера морати да буде поново усаглашен“, закључио је ресор.
С тим у вези, представник Русије у контакт-групи за Донбас Борис Гризлов изјавио је да Кијев дезавуисао поменуте мере, као и да не поштује политички део Минских споразума.
Такође, Кијев одбија било какву повећану транспарентност рада Контакт-групе.
„Питање повећања транспарентности рада Контакт-групе могло је бити решено већ данас, али је наше предлог игнорисан. Кијев тренутно одбија сваку већу транспарентност рада те групе. Нагласићу да став представника ОЕБС-а, који је данас исказан, не доприноси решењу тог принципијелног питања“, рекао је он новинарима.
Ситуација у Донбасу
У Донбасу су 27. јула ступиле на снагу додатне мере за обезбеђивање примирја. Договор укључује забрану било које врсте ватре, распоређивање тешког наоружања, офанзивне и диверзионе акције, а предвиђа и дисциплинску одговорност за нарушавање споразума. Очекује се да ће примена мера обезбедити потпуни прекид ватре у Донбасу.
Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014.
Кијев не признаје ДНР и ЛНР и сматра територије ових двеју република окупираним, а устаничке снаге терористичким.
Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима у Контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.
Прочитајте још: