Векић је за Танјуг нагласио да преговори трају већ месец и по дана и да ће потписивањем уговора Србија стати у ред са 173 земље за набавку ковид вакцина. То је потврдила и премијерка Ана Брнабић.
Векић је навео да ће упоредо са регистрацијом вакцине у ЕУ ићи и регистрација ковид вакцине у Агенцији за лекове и медицинска средства Србије (АЛИМС).
„Желимо да наши грађани добију сигурну, безбедну вакцину, а она се добија кроз проверу квалитета вакцине и безбедност вакцине у Агенцији за лекове и медицинска средства“, навео је он.
Тако би Србија ушла у круг земаља које су заинтересоване за вакцину развијену захваљујући помоћи два програма чији је главни партнер Бил Гејтс.
Програм COVAX, како је наведено на сајту Светске здравствене организације, укључује „све произвођаче вакцина који су ушли у трећу фазу испитивања вакцине против ковида 19“.
Према наводима СЗО, овај програм заједно са њима воде организација ГАВИ и ЦЕПИ.
ГАВИ је организација коју је основао Фонд Бил и Мелинда Гејтс 1999. године са улогом од 750 милиона долара.
Како се наводи на сајту организације ГАВИ, Фонд Била и Мелинде Гејтс њихов је главни партнер у „моделовању тржишта вакцина“ и на техничком и на финансијском плану.
Циљ организације је шири приступ вакцинама како би што више људи било заштићено од заразних болести.
Поред Фонда Била и Мелинде Гејтс, са организацијом ГАВИ, како стоји на њиховом сајту, сарађују и Светска здравствена организација, Уницеф, Светска банка, државе донори, државе у којима се програми спроводе, произвођачи вакцина, невладине организације, истраживачке агенције и партнери из приватног сектора.
Организацију ЦЕПИ основали су у Давосу владе Индије, Норвешке, Фондација Бил и Мелинда Гејтс, Светски економски форум и Велкам траст.
Циљ ове организације је прикупљање донација за финансирање истраживања вакцина.
Прочитаје још: