Порука израелског премијера Бењамина Нетанијахуа косовским Албанцима о новој ери и пруженој руци пријатељства становницима Косова, с одушевљењем је дочекана у Приштини, док у Израелу неки упозоравају да ће то бацити сенку на добре односе са Србијом.
Тамна сенка на односе са Србијом
Израелски новинар и председник Друштва израелско-српског пријатељства Мајкл Фројнд не крије разочарање најављеним Косова. Фројнд, који је некад радио у кабинету премијера Нетанијахуа, каже за Спутњикда је до те одлуке очигледно дошло под притиском САД, али ће то „бацити тамну сенку на веома топле и пријатељске односе Израела и Србије“.
„Јевреји и Срби имају много тога заједничког, реч је малим нацијама у непријатељском окружењу чије су отаџбине биле вековима окупиране. Обе нације су биле пред истребљењем, али сада поносно стоје на међународној позорници као суверене државе“, додаје он.
Фројнд подсећа на заједничко страдање Срба и Јевреја у Независној држави Хрватској током усташког режима, због чега обе нације данас деле заједничке вредности и историју због чега би Израелу „уместо да призна Косово, било боље да унапређује сарадњу са Србијом“.
Срећна Нова година Приштини
Бењамин Нетанијаху обратио се прексиноћ поводом јеврејске Нове године грађанима Косова и припадницима јеврејске заједнице на Косову и рекао да последњи догађаји уливају наду да је на помолу „нова ера“ од које ће имати користи и грађани Израела и грађани Косова.
Прослави јеврејске Нове године у Хотелу „Емералд“ у Приштини присуствовали су и председник привремених приштинских институција Хашим Тачи, премијер Авдулах Хоти, председница скупштине Вјоса Османи, као и бивши премијер и лидер покрета Самоопредељење Аљбин Курти.
Историчар Саша Адамовић каже да иако је можда део приштинске политичке елите разочаран зато што Нетанијаху у поруци није поменуо признање тзв. Косова, он је „дипломатским речником потврдио оно што је договорено у Вашингтону, а то је успостављање диполматских односа Израела и Косова.
Национални интерес: Има ли шансе да Израел одустане?
Међутим, Фројнд не искључује још једно изненађење кад је реч о израелском признању независности Косова. Иако су шансе да Израел одустане од признања тренутно веома мале, ако се вратимо двадесетак дана уназад, на крај августа месеца, видећемо да су тада шансе да Израел призна Косово биле једнако мале као што су данас да одустане од признања, истиче он.
„Тако да се у међународним односима никад не зна у ком правцу ће се развијати ствари“, наглашава Фројнд.
Према његовим речима, потписивање Вашингтонског споразума није у националном интересу Израела, из неколико разлога. Први је што су односи Израела и Србије последњих година постали веома блиски. Израел, додаје он, не би требало да се меша у унутрашње ствари других држава, посебно у решавање косовског проблема, јер „Косово је део Србије“.
„Као Јеврејин морам поштовати чињеницу да је Косово за Србе оно што је Јерусалим за Јевреје, колевка цивилизације, жила куцавица нације, а ниједна нација се не сме одрећи свог срца и душе. И на крају, признање Косова било би веома опасан преседан зато што има много етничких мањина широм света које би желеле да им се призна право на самоопредељење као Косову“, истиче Фројнд.
А ако би Косово добило међународно признање, путем косовских Албанаца могли би да крену Каталонци у Шпанији, Шкоти у Великој Британији, Корзиканци у Француској, додаје Фројнд и наглашава да би то дестабилизовало међународни систем и изазвао велики хаос.
Корист Израела од признања независности Косова
С друге стране, историчар Саша Адамовић је убеђен да ће ускоро доћи до израелског признања независности Косова јер су се Вашингтонским споразумом тзв. Косово и Израел обавезали на обострано признање.
Израел, има одређене користи од тог аранжмана јер му је јако важно да Јерусалим као главни град добије и међународни легитимитет тако што би што већи број држава тамо изместио своје амбасаде, додаје он.
„Међутим, у израелској јавности има и гласова којима се не допада тај део споразума који предвиђа међусобно признање Израела и Косова, јер на тај начин Израел узима учешће у решавању једног проблема који га не би требало да се тиче и на тај начин доводи у питање доследну и принципијелну политику према Србији“, каже Адамовић.
Судбина Косова и даље је у рукама Србије
Према његовим речима, добро је што су се српски председник Александар Вучић и израелски премијер Нетанијаху разговарали врло брзо после потписивања Вашингтонског споразума и што су на тај начин потврдили пријатељство две земље и у будућности. А пријатељство две земље потврђено је и јуче, предајом акредитива израелског амбасадора у Београду, додаје Адамовић.
Иако српској јавности не пријају вести о међусобном признању Израела и тзв. Косова, суштински се неће много тога променити у борби за останак Косова и Метохије у оквиру Србије, сматра наш саговорник.
„Од самопроглашене независности 2008. иза које су стали западни ментори косовских Албанаца, тзв. Косово су признали САД, Велика Британија и готово све државе ЕУ, а после толико година тзв. Косово није, нити ће бити чланица Уједињених нација. У том смислу, Србија у решавању косовског питања остаје правно надмоћна страна и решење косовског проблема још увек има у својим рукама“, закључио је Адамовић.