Шеф европске дипломатије Жозеп Борељ изјавио је раније да би режим санкција за кршење људских права и хуманитарног права о којем се размишља могао да добије име по руског опозиционару.
Захарова је рекла да карактер изјава које долазе из Брисела сугеришу да Запад није ни заинтересован да се установи истина у вези са оним што се догодило Наваљном.
Према њеним речима, стварни циљ информативне кампање која је покренута у ЕУ своди се на то да се гарантује иреверзибилност деструктивног курса према Русији.
„Надамо се да ће у ЕУ преовладати здрав разум и да ће наши партнери одустати од праксе произвољног означавања криваца, као и да ће убудуће изводити закључке само на основу реалних и потврђених чињеница“, закључила је она.
Тај нови санкциони режим био би по угледу на Закон Магнитског усвојен у Америци 2012. године.
Закон је првобитно успостављао личне санкције држављанима Русије који, према мишљењу америчких власти, крше људска права. Руске власти су више пута саопштавале да је недопустива политизација случаја Магнитски. Касније је документ добио статус глобалног закона, што значи да се санкције могу уводити против свих земаља чији грађани, према мишљењу САД, крше људска права.