Она је истакла да је сада што се тише питања продужења овог споразума на пет година, лопта на страни Сједињених Америчких Држава.
„Руски званичници више пута су износили свој став по овом питању. Већ дуже време се у контакту са америчком страном јавно залажемо за продужење Споразума о смањењу стратешког наоружања. Спремни смо да га продужимо у истом облику у којем је потписан за предвиђени рок, тј. на пет година и без икаквих предуслова. Лопта је, по овом питању, сада у пољу Сједињених Америчких Држава“, објаснила је Захарова.
Она је такође констатовала да Американци покушавају да повежу проширење Споразума са питањима која нису повезана са његовом темом и уопште са његовим садржајем.
„Такви поступци не уливају оптимизам у погледу изгледа за овај споразум“, додала је она.
Раније је генерални секретар УН Антонио Гутереш позвао Русију и Сједињене Америчке Државе да се што пре договоре о продужењу Споразума о смањењу стратешког наоружања на пет година.
Русија и Сједињене Америчке Државе потписале су овај споразум 2010. године. Према његовим условима, свака страна ће смањити своје стратешко офанзивно наоружање на такав начин да, седам година након ступања на снагу споразума и убудуће, њихова укупна количина не прелази 700 распоређених интерконтиненталних балистичких ракета, подморничких балистичких ракета и тешких бомбардера, 1.550 бојевих глава на њима, 800 распоређених и нераспоређених лансера ових ракета. Споразум остаје на снази десет година (до 5. фебруара 2021. године), осим ако не буде замењен накнадним споразумом пре тог датума. Такође се може продужити за највише пет година (односно до 2026. године) уз обострану сагласност страна.
Прочитајте још:
- Помпео: Русија и САД могу да постигну договор о контроли оружја до краја године
- Руски преговарач упозорава: После 5. фебруара 2021. човечанству прете Хладни рат и нове кризе
- Русија: Распоређивање америчких ракета по свету – крајње ризичан корак