Према подацима Европског центра за превенцију и контролу болести , ова скандинавска земља имала је у уторак укупну 14-дневну стопу нових случајева од 22,2 на 100.000 становника. За поређење, Шпанија има стопу 279, Француска 158,5, Чешка 118, Белгија 77, Велика Британија 59, а све споменуте земље у пролеће су, за разлику од шведског благог приступа, имале локдаун (закључавање), пише Гардијан.
Чак 23 од 31 европске земље које прати ЕЦДЦ имале су веће стопе инфекције. Нови случајеви, о којима се одсад у Шведској извештава од уторка до петка, појављују се отприлике с краја марта, а подаци националне здравствене агенције показују да је само 1,2 одсто од 120.000 тестова прошле недеље било позитивно.
Шведска такође има мање нових инфекција по дану, него њени нордијски суседи Норвешка и Данска. Тренутно је на интензивном лечењу у шведским болницама 15 пацијената с ковидом 19.
“Немамо ново ширење заразе као што имају многе друге земље. На крају ћемо видети какву разлику чини стратегија која је одржива и која се може дугорочно следити, уместо стратегије која носи локдаун, па отварање, па опет локдаун и тако стално испочетка”, рекао је Андерс Тегнел, главни шведски епидемиолог и архитекта стратегије без локдауна, за француску телевизијску кућу Франс-24, додајући да је његова земља углавном задовољна целокупном стратегијом.
За разлику од многих земаља, Шведска је затворила школе за ученике старије од 16 година, али не и за млађе, инсистирајући на похађању наставе. Школе и универзитети сада су поновно отворени. Такође су забрањена окупљања више од 50 људи, а особама старијима од 70 година и ризичним скупинама препоручена је самоизолација.
Од шведске 10-милионске популације затражено је, али не и наређено, да се држи физичке дистанце и да ради од куће, ако је могуће, што је већина прихватила. Продавнице, барови, ресторани и теретане остали су отворени, а маске засад нису препоручене.
Тегнел је инсистирао на томе да циљ није брзо постизање имунитета крда, него успоравање ширења вируса како би се здравствене службе могле носити с пандемијом.
Прочитајте још: