„Притисак који се данас врши на Белорусију чини ми се да је невиђен и на свој начин бестидан“, рекао је Мезенцев за телевизију „Русија 24“.
Он је приметио да је Белорусија више пута показала отвореност и спремност за сарадњу са свим најближим суседима, подржавајући овај систем односа.
„Што је, наравно, повећавало ниво безбедности у региону и градило тај систем односа, атмосферу сарадње и отворености“, оценио је амбасадор.
Мезенцев је истакао да су као одговор на такве кораке званичног Минска били потпуно нелојални кораци најближих суседних земаља.
Он је додао да се Русија нада да ће суседи Белорусије што пре показати трезвенији приступ Минску.
Амбасадор је навео и да ће заједничке вежбе Русије и Белорусије бити одговор снагама у суседним земљама, које сматрају да је могуће пољуљати ситуацију у земљи и омогућити мешање у њене унутрашње послове.
„Планиране вежбе не би требало никога да узбуњују, планиране вежбе не би смеле никога да плаше“, објаснио је амбасадор.
„Али, са друге стране, то је безусловни одговор свим оним снагама, пре свега суседних земаља (Белорусије), које очекују да се може пољуљати ситуација, допустити неоправдано мешање у послове независне Белорусије и вршити невиђени притисак на друштвено-политичку ситуацију овде“, нагласио је дипломата.
Ситуација у Белорусији
Масовни протести опозиције почели су у Белорусији 9. августа, након председничких избора. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је победио актуелни председник Александар Лукашенко са 80,1 одсто освојених гласова. Опозиција није признала резултате избора и сматра да је победила Светлана Тихановска.
Првих дана протеста, снаге безбедности су за разбијање демонстраната користиле водене топове, сузавац, шок-бомбе и гумене метке. Касније је полиција прекинула да растерује демонстранте и примењује силу. Током протеста приведено је око седам хиљада демонстраната, а хоспитализовано неколико стотина људи, међу којима и припадници полиције. Погинуле су три особе.
„Словенско братство“
Војне вежбе „Словенско братство“ су белоруско-руско-српске. Међутим, Влада Србије одлучила је да на шест месеци замрзне учешће у војним вежбама са земљама ОДКБ, Кином и Западом. Према речима министра одбране Александра Вулина, овај потез је подстакнут „страшним и незаслуженим притиском ЕУ“ и жељом да се одржи војна неутралност. Вежбе се одржавају редом на територији једне од учесница. Ове године одржавају се у Белорусији, 2019. су одржане у Србији, а 2018. у Русији.
Прочитајте још: