00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Други случај неуролошке болести „зауставио“ британско-шведског произвођача вакцине у Америци

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаЛаборант испитује вакцину против ковида 19 у Центру за епидемиологију и микробиологију "Гамалеја"
Лаборант испитује вакцину против ковида 19 у Центру за епидемиологију и микробиологију Гамалеја  - Sputnik Србија
Пратите нас
Светски медији и бројни експерти су у више наврата доводили у питање испитивање вакцине развијене на бази аденовирусних вектора мајмуна због „опасног недостатка“ адекватних истраживања у тој области, као и нејасних последица нове технологије. Испитивање вакцине компаније „Астра зенека“ и даље је на чекању у Америци.

Неколико дана након што је „Астра зенека“ обуставила клиничка испитивања своје вакцине против Ковида-19 јер се код једног од добровољаца који је учествовао у студији појавила необјашњива неуролошка болест, та британско-шведска фармацеутска компанија је на 111 страна објавила план испитивања који обећава лек против вируса корона са „50 одсто ефикасности“.

То је први пут да је „Астра зенека“ открила други случај озбиљног обољевања једног од учесника треће фазе испитивања у Британији.

Компанија је, упркос томе што је један од добровољаца добио трансверзални мијелитис (вирусну упалу дела кичмене мождине), наставила испитивања у Британији, док дијагноза другог оболелог добровољца тек треба да буде потврђена.

Производња прве вакцине против вируса корона - Sputnik Србија
СЗО сигурна у успех треће фазе тестирања руске вакцине „Спутњик V“

„Њујорк тајмс“ је, међутим, пренео изјаву извора који је упознат са ситуацијом, а који сугерише да је и други добровољац имао раније исте нежељене ефекте, што „Астра зенека“ није никада пријавила.

Испоставило се да „прва пауза у јулу није јавно објављена, а испитивање је обновљено“, пише „Телеграф“. 

Упркос притисцима да се спроведу детаљнија истраживања, након појаве два случаја обољевања, „Астра зенека“ је обновила испитивања у Британији, Индији и Јужној Африци, док су у САД одложена после реакције америчког Националног института за здравство.

„Постоји забринутост у самом врху Националног института за здравство“, изјавио је за Си-Ен-Ен доктор Авиндра Нат, директор клинике који предводи вирусолошка истраживања у Националном институту за неуролошке поремећаје и мождани удар, одељења Националног института за здравство. 

Истог става су и стручњаци Управе за храну и лекове (ФДА).

„Овде смо да заштитимо америчку јавност и урадићемо веома значајан посао са компанијом да бисмо утврдили да ли постоји безбедносни проблем или не“, истакао је комесар ФДА Стивен Хан током разговора са републиканским америчким сенатором Тимом Скотом из Јужне Каролине који је уживо емитован преко Инстаграма.

„Не располажемо свим чињеницама, тако да нам сам узрок није познат, али то заиста морамо истражити. Наша примарна одговорност је безбедност Американаца“, рекао је Хан. 

Научна заједница је у више наврата критиковала компанију „Астра зенека“ због недостатка транспарентности.

Доктор наука Вилијам А. Хазелтин, бивши професор Харвардске школе за медицину, као и школе за јавно здравље, рекао је за „Форбс“:

„Детаљи о томе зашто је ‘Астра зенека’ обуставила испитивања нису у потпуности обелодањени, а интерна расправа није објављена. Охрабрујуће је што су испитивања паузирали ради безбедности пацијената, али је недостатак транспарентности компаније за лекове разлог за опрез. Ова вакцина би требало да спаси животе и врати свет у нормалне токове, али јавности је ускраћено да зна какав је напредак начињен на дневном нивоу. Људи имају право да знају више о безбедносном аспекту тог питања“.

Опасно коцкање

Документ, заједно са ометеним клиничким испитивањима лека за вирус корона компаније „Астра зенека“, разоткрио је ризике повезане са превеликим ослањањем на нове непроверене технологије — аденовирус шимпанзе.

Лаборант у Научно-истраживачком центру Гамалеја тестира вакцину против вируса корона - Sputnik Србија
За које ризичне групе ће важити ограничења приликом вакцинације против вируса короне

За разлику од хуманог аденовирусног вектора, који је опсежно проучаван и ефикасно коришћен за производњу више вакцина, аденовирус шимпанзе никада раније није коришћен у било којој одобреној вакцини на свету.

Главни проблем овде је одсуство дугорочних истраживања вакцина те врсте. Нико не зна да ли оне са собом носе ризик од појаве рака или утичу на плодност.

Бројне фармацеутске компаније користе хумани аденовирусни приступ за вакцину против Ковида-19. То су кинеска компанија „Кансино“ и америчка „Џонсон и Џонсон“, као и за руску вакцину „Спутњик V“, коју је произвео Институт „Гамалеја“.

Руски „Спутњик V“: Прва регистрована вакцина против Ковида-19

Руски Институт званично је 11. августа регистровао прву на свету вакцину против вируса корона, названу „Спутњик V“, након што су две успешне фазе тестирања доказале да је способна да изгради имунитет против вируса код свих добровољаца који су учествовали у тестирањима.

Лаборант испитује вакцину против ковида 19 у Центру за епидемиологију и микробиологију Гамалеја  - Sputnik Србија
Часопис „Лансет“ објавио одговор руских научника колегама о вакцини „Спутњик V“

Тренутно се у Русији спроводи трећа фаза клиничких испитивања ове вакцине после регистрације, у којој учествује око 2.000 људи.

Аденовирусна векторска вакцина састоји се од две дозе које се дају у року од три недеље

Руски Фонд за директне инвестиције је објавио да намерава да произведе 500 милиона доза вакцине у наредних годину дана, а очекује се и да производња и клиничка испитивања буду спроведена у пет других земаља.

Почетком септембра, угледни медицински часопис „Лансет“ објавио је резултате испитивања прве и друге фазе руске вакцине „Спутњик V“, закључујући да је безбедна и ефикасна и да научници нису уочили било какво озбиљно нежељено дејство.

Прочитајте још:

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала