„Полазимо од тога да је резолуција Савета за људска права, коју су Западњаци прогурали против принципа и норми међународног права, правно ништавна“, саопштено је на сајту руског спољнополитчког ресора.
Руски МИП је истакао да је група земаља на челу са Европском унијом наметнула Савету „још једну једнострану и политизовану дискусију, чији су циљеви били веома далеко од стварне бриге за људска права“.
„Постоји грубо мешање у унутрашње ствари суверене државе, неспојиво са принципима међународног права и одредбама Повеље УН“, наведено је у саопштењу.
Министарство је такође саопштило да расправе и усвајање нацрта резолуције којима су оне резултирале Русија сматра неприхватљивим покушај да се путем грубог политичког притиска утиче на резултате избора у Белорусији и на њихову процену у међународној заједници.
„Полазимо од тога да ни Савет за људска права УН, ни поједине земље или групе немају право или овлашћења да оцењују изборне процесе у државама-чланицама УН-а. Принуђени смо да приметимо да су западне државе поново покушале да користе Савет у циљу делегитимизације власти у одређеној земљи. Такве акције подривају углед димензије људских права УН-а“, закључило је руско Министарство.
Савет за људска права УН усвојио је у петак резолуцију о ситуацији са протестима у Белорусији, која позива председника Александра Лукашенка да започне дијалог са опозицијом. За резолуцију, коју је представила Немачка у име земаља ЕУ, изјасниле су се 23 земље УН чланице Савета за људска права, против су биле две, а 22 земље су биле уздржане. Ниједан од 17 амандмана на резолуцију које је поднела Русија и које су подржале бројне државе нису усвојени.
С тим у вези, белоруски министар спољних послова Владимир Макеј изјавио је да је нацрт списка реципрочних санкција за земље Европске уније већ спреман и да Минск чека усвајање одговарајуће одлуке Европске уније.