„Литванија, Пољска и Румунија одлучно подржавају белоруски народ, слободу, људска права и демократију у Белорусији. Позивамо ЕУ да припреми пакет подршке за будућу демократску Белорусију и дипринесе њеној политичкој, економској и социјалној трансформацији“, написао је Науседа на Твитеру.
🇱🇹, 🇵🇱, 🇷🇴 stand firmly with the people of #Belarus, strongly support freedom, #HumanRights & #Democracy in #Belarus. We call on #EU to prepare a support package for the future democratic #Belarus & contribute to its political, economic & societal transformation. @EUCouncil
— Gitanas Nausėda (@GitanasNauseda) September 21, 2020
Истовремено, те земље су предложиле Унији да омогући Белорусији безвизни режим, приступ финансијским институцијама и помоћ у приступању Светској трговинској организацији.
„Сматрамо да би, подржавајући народ Белорусије, ЕУ, као велика светска економска сила, требало да пружи пакет помоћи за демократску, економску трансформацију Белорусије“, наведено је у саопштењу председника три земље.
Такође је предложено да се у пакет помоћи укључи „приступ финансијским ресурсима за реструктурирање и покретање либералне економије Белорусије, повећавање присуства и активности међународних финансијских институција у реформи економије и повећавање инвестиција“.
„Позивамо међународну заједницу да се придружи ЕУ и њеним државама-чланицама у припреми позитивне агенде за Белорусију, заједно са пакетом подршке политичких, економских и социјалних трансформација у земљи“, наведено је у изјави.
Лидери Пољске, Литваније и Румуније саопштили су да ће поштовати сваку одлуку белоруског народа, донету законским путем.
Протести опозиције у Белорусији
Масовни протести опозиције почели су у Белорусији 9. августа, након председничких избора. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је победио актуелни председник Александар Лукашенко са 80,1 одсто освојених гласова. Опозиција није признала резултате избора и сматра да је победила Светлана Тихановска.
Првих дана протеста, снаге безбедности су за разбијање демонстраната користиле водене топове, сузавац, шок-бомбе и гумене метке. Касније је полиција прекинула да растерује демонстранте и примењује силу. Током протеста приведено је око седам хиљада демонстраната, а хоспитализовано неколико стотина људи, међу којима и припадници полиције. Погинуле су три особе.
Прочитајте још:
- Како се развијала „белоруска револуција“
- Белорусија затвара границу са Пољском, Литванијом и Украјином